У Черкасах висадили селекційні іриси в пам’ять про Героїв Небесної Сотні

Днями черкасці висадили особливі іриси поряд з пам’ятним Хрестом на честь загиблих Героїв Небесної Сотні на Площі Слави. Квіти віднині прикрашатимуть квітник поряд зі Свято-Троїцьким Собором. Ірис кольору полум’я вивів український селекціонер Геннадій Мамченко з Прилук в пам’ять про тих, хто віддав своє життя за Україну під час зимових революційних подій 2014 року.

Українська спілка ірисів на спільному засіданні селекціонерів з різних міст надала йому символічну назву — «Героям Небесної Сотні». Цікаво, що саме цей фантастично красивий та невибагливий до погодних умов сорт, не продається. Автор сорту безкоштовно відсилає їх у різні українські міста, аби там висадивши ці красені, таким чином вшанували пам’ять Героїв Майдану. І ось Черкаси також отримали нагоду прийняти цей дарунок.

Ініціатива передачі особливих квітів належить старшій науковій співробітниці Черкаського обласного краєзнавчого музею Тетяні Григоренко.

Вона захоплюється квітникарством і мала нагоду познайомитись із селекціонером, який власне і вивів сорт «Героям Небесної Сотні». Геннадій Мамченко залюбки передав черкащанам кілька штук посадкового ірису.

Слід зазначити, що священнослужителі Свято-Троїцького храму з розумінням поставились до ідеї пані Тетяни — висадити іриси поряд із храмом.

- Коли дізналася про цей сорт, вирішила, що у нас теж мають рости ці квіти. Тому я звернулася до Геннадія Мамченка, і він мені вислав кілька, щоб можна було посадити у нас на пам’ятному місці. А оскільки за цим місцем доглядає Свято-Троїцький собор, я звернулася до служителів храму, і вони схвалили цю ідею та допомогли у висадці. За що їм велика дяка, — прокоментувала Тетяна Григоренко.

До речі, перша клумба з ірисами Небесній сотні з’явилася у 2015 році в Національному Ботанічному саду ім. Гришка у Києві. З цим закладом тісно співпрацює Українська Спілка ірисів.

У 2016 році цей сорт квітів також висадили перед банером Небесної сотні в Прилуках, а у вересні 2018-го – біля пам’ятника герою Небесної сотні Юрію Вербицькому у Гнідині на Київщині.

Квіти висадили в місцях, де пролилася кров героїв — на алеї Героїв Небесної Сотні (колишня вулиця Інститутська), так званому «п’ятачку смерті» та на території Михайлівського Золотоверхого собору, місці, куди зносили тіла загиблих і де відспівували їх під час подій Революції Гідності. Селекціонер також передав іриси родичам загиблих Героїв Майдану.

- З давніх-давен люди вшановували особливі події й особливих людей квітами. Чи то в радості, чи в смутку. В релігійній традиції іриси символізують стійкість, скорботу і страждання. Іриси Героям Небесної сотні набувають нового смислу в сучасній свідомості – ці живі квіти означать місця української Голгофи, місця подвигу і безсмертя. Ми зворушені фактом появи цього сорту і можливістю його поширення як емоційної і вишуканої комеморативної практики, — акцентував генеральний директор Музею Революції гідності Ігор Пошивайло.