Приватизація у Чернігові: статистика, виклики та можливості

Приватизація в Україні отримала друге дихання у 2018-му із початком реформи та оновленням законодавства. За 2020-21-й до бюджетів різного рівня надійшли понад 5 млрд грн, і ця сума зростає з кожним новим проведеним аукціоном.

Якою ж є ситуація у Чернігівській області — розберемося у матеріалі.

Закон України «Про приватизацію державного і комунального майна» від 2018-го остаточно затвердив процедури малої та великої приватизації. Це означало, що одна із найбільш корумпованих і незрозумілих систем нарешті вийшла з тіні. Стали видимими всі об’єкти, виставлені на продаж: інформація оновлюється регулярно та рівноцінно на всіх ресурсах. А нові і нові продані об’єкти не лише приносять дохід у бюджети, але й отримують другий шанс на життя.

Так, до прикладу, вже зовсім скоро у Чернігові планують відкрити спортивно-оздоровчий комплекс на Савчука 7-д. Він має стати другим великим басейном для дорослих та дітей у місті. Комплекс також включатиме спортзалу та кафетерій із літнім майданчиком. Після дозволу на підведення газопостачання та встановлення обладнання комплекс розпочне повноцінну роботу.

Це — вдалий приклад того, як занедбана недобудова із деревами на даху, яку обходили стороною, перетворилася на затишний куточок у вдалій локації посеред міста. А за планом до кінця 2021-го вона стане повноцінним комплексом із реально високим значенням для місцевих жителів.

Можливим це стало завдяки поєднанню зацікавлено інвестора та приватизації цього майна у 2014-му році. Тоді будівлю придбало підприємство «ДСК “УкрСіверБуд”».

А що з приватизацією в Чернігові загалом?

За даними модуля аналітики Prozorro.Sale, дохід від малої приватизації у Чернігові та області з 2018 по 2021-й склав 72,61 млн грн. Кількість об’єктів продажу за цей час тут — 207, при чому майже 90% майна — комунальне.

Позитивним показником у регіоні є збільшення мінімальної ціни — на 95%. Показник по Україні загалом — 105%, а тому Чернігівська область не відстає. Але в той же час успішними тут є лише 34% аукціонів. Іншими словами, з усіх оголошених процедур лише третина закінчується продажем майна та підписанням договору.

Якщо порівнювати такі показники із регіонами-лідерами, вони не високі. Так, до прикладу, у Львівській області за аналогічний період дохід від малої приватизації складає майже 2 млрд із відсотком успішності понад 96%.

Причин цьому може бути кілька. По-перше, кількість майна на продаж в областях-лідерах вища. По-друге, така низька успішність може свідчити про інвестиційну непривабливість виставлених на продаж активів: вони потребують забагато вкладень, реконструкції тощо. Не надто сприяють успішності приватизації також упередження щодо процесу.

Що із цим робити?

Вирішень такій ситуації також може бути декілька. Найперше слід розуміти, що держава серед своїх функцій не має ведення бізнесу. Підприємства, які потребують відновлення, модернізації, інвестицій, нових ринків — так само потребують ефективних недержавних власників. І чим довше такі прибуткові підприємства залишаються у власності міста чи держави, тим у гіршому стані вони потраплять на аукціон і тим менше шансів у них отримати свій другий шанс.

Іще один варіант — просити про включення об’єктів до переліку на приватизацію самостійно. Так, тепер ініціювати продаж якогось об’єкта, який потенційно вам цікавий, можна, написавши заяву до місцевого відділення Фонду держмайна та надіславши її у супроводі документів. Зробити це можна і як юридична особа, і як фізична особа. А зразок заяви можна знайти все на тому ж privatization.gov.ua.

Якщо все гаразд (об’єкт можна приватизувати, він не є стратегічним для держави, не знаходиться на етапі ліквідації тощо) — запускається стандартна процедура продажу через аукціони Prozorro.Sale. При цьому той, хто ініціює процедуру, не зобов’язаний неодмінно придбати об’єкт у разі його винесення на аукціон.

І, нарешті, останній варіант — поширювати інформацію про вже наявні об’єкти.

До речі, вже найближчим часом отримати у приватну власність можна такі об’єкти:

Єдиний майновий комплекс ДП «Чернігівський експертно-технічний центр Держпраці». Стартова ціна продажу — 18,7 млн грн. Аукціон заплановано на 24 вересня. По суті, це чинне прибуткове підприємство, яке відразу може приносити прибуток новому власникові. Залишається його примножувати та шукати нові можливості для розвитку.

Одноповерхова будівля колишнього поштового відділення та відділення Ощадбанку загальною площею 73,9 кв.м у селі Садове Чернігівської області. Стартує ціна із 59 тис. грн, а аукціон заплановано на 24 вересня. Невеликий ремонт — і тут може бути невеликий власний бізнес, як-от кав’ярня, крамниця чи продуктовий магазин.

Приватизація в Україні стала прозорою. Дохід, покупці, стартова ціна, кількість учасників аукціону — усе це тепер можна легко переглянути на доступних для всіх онлайн-ресурсах. Так, бюджети різних рівнів уже поповнюються мільярдами гривень. Справа — за підтриманням та участі у процесі.