ONUKA розказала про власне Різдво та відродження архаїчної пісні на Чернігівщині

Час Чернігівський

Відома українська співачка з чернігівським корінням ONUKA потішила шанувальників свіженькою різдвяною світлиною у народному костюмі з дідухом у руках. Розказала про традиції святкування Різдва у власній родині, а ще розрекламувала чернігівську спільноту, що відроджує автентичні місцеві пісні.

Як пише Наталія Жижченко-Філатова (справжнє ім’я співачки), вона хотіла поглянути на Різдво трохи з незвичного боку - через призму давніх традицій. Головним атрибутом фото став дідух — стародавній солом'яний оберіг, символ доброго врожаю, миру й злагоди в родині, достатку й затишку в домі, що був головною різдвяною прикрасою в кожній хаті. Також його вважають оберегом роду.

⠀«Всі ці деталі грають вкрай важливу роль у моєму житті…Для мене Святвечір — один з найулюбленіших та найважливіших днів ще з дитинства. Й досі він залишається найтаємничішим, наймістичнішим, найзатишнішим і найдушевнішим моментом усього року. Це свято завжди відіграватиме важливу роль у моїй сім’ї і я щиро вірю, що воно буде певною константою в житті, яка збиратиме нашу родину протягом поколінь», пише зі своєї сторінки у соцмережах ONUKA.

Цікавиться співачка не лише автентичними традиціями, одягом чи інструментами, а й давніми техніками співу. Торік, під час етнографічної експедиції в Чернігівській області, Ната Філатова дізналася про існування спільноти «Співоча майстерня».

«Це майстерня, в якій вивчають старовинні й архаїчні пісні, прекрасно їх виконують і навчають цих пісень інших, відроджують культуру побутового співу в сучасному світі. Неймовірно захоплююся тим, що в Україні стільки людей, що плекають традиції! …Ці співи неможливо слухати без катарсису, кажу особисто. Скористайтеся такою феноменальною можливістю й влаштуйте собі і своїм рідним справжнє стародавнє свято. Покажіть своїм діткам диво, що йде від самої душі», радить виконавиця.

Однією з хедлайнерок спільноти «Співоча майстерня» є відома чернігівська етнографиня, викладачка та композиторка Віра Ібрямова-Сиворакша. Об‘єднання існує близько 4 років, гуртує навколо себе з десяток учасників, займаються співом з побутовою метою - як різновидом арт-терапії, та культурологічною - відродження навичок традиційного співу.

Віра Ібрямова-Сиворакша. Фото з її власної сторінки у соцмережах.