"Доньки вмовляли виїхати. Але я не могла залишити картини"

Gazeta.ua

Бібліотекарка 91-річна Євдокія НЕДАШКІВСЬКА відмовилася від евакуації з Чернігова, щоб уберегти колекцію картин чоловіка. Він усе життя малював пейзажі України. Частина робіт Семена НЕДАШКІВСЬКОГО зберігається в місцевому музеї. Але більшість у квартирі вдови митця. Жінка заховала їх у найбільш захищеній кімнаті за двома стінами.

З чоловіком ми прожили 62 роки. Переживала, що картини пропадуть і не буде про нього пам'яті. А в них же скільки праці вкладено, каже Євдокія Миколаївна. Чоловік малював ліси й поля Чернігівщини, старовинні храми, осінні пейзажі. Доньки вмовляли виїхати з Чернігова, але я не могла залишити картини.

91-й день народження жінка зустріла у ванній своєї квартири в центрі міста.

Ніколи так не боялася й не переживала. Була виснажена, захворіла. Паморочилася голова, думала, що вже кінець. Попрощалася з рідними. Ми недоїдали. Не було ні хліба, ні буряка, ні картоплі нічого. Найстрашніші були дні, коли горіла будівля неподалік, і на стадіон прилетіли шість п'ятсоткілограмових бомб. Боялася, щоб вогонь не перекинувся далі й не згоріли картини, розповідає Недашківська. Тепер часто згадую Другу світову війну. Тоді я з родиною жила на Сумщині. Мене і старшу сестру мати ховала від солдат на горищі. Зґвалтувань не було. Але ми мучилися. Не мали їжі. Ходили в поля збирати гнилу картоплю і щавель.

"Газету по-українськи" можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за "ковідну тисячу"