«Легендочка кохана»: у Чернівцях презентували працю про Ольгу Дучимінську

Після сталінських таборів Ольга Дучимінська жила у різних містах та родинах. У певний період свого життя жінка знайшла прихисток в родині Ольги Кобилянської у Чернівцях. До свого дому її запросили Галина та Ельпідефор Панчуки. Саме рокам прожитим у нашому місті на вул. Г. Артемовського і присвячена епістолярна розвідка «Легендочка кохана» про Ольгу Дучимінську, авторкою якої стала Любов Бойчук, пише ІА АСС.

До праці увійшли фрагменти листування, книг, фото, записи Ольги Дучимінської пов’язані з родиною Панчуків. Розвідку «Легендочка кохана» презентували саме у день народження української письменниці, 8 червня.

Без права на проживання

«У Чернівцях Ольга Дучимінська мало відома, хоча є відомою на свій час письменницею. Вона постраждала від сталінського режиму. У 1949 році її заарештували у справі Ярослава Галана. Це була досить гучна справа, коли Галичина стікала кров’ю. Серед них такою жертвою стала Ольга Дучимінська, якій на той час було вже 66 років. Тоді їй присудили 25 років тюрми. З них вона відсиділа майже 10 років. Звільнившись з таборів, Ольга Дучимінська не мала права проживати в Західній Україні. А саме в домі Панчуків у Чернівцях вона знайшла своєрідний прихисток. Тут у Ольги Дучиміснької склалися особливі стосунки з Галиною Панчук», - розповіла авторка Любов Бойчук.

Вона була легендою

За словами дослідниці, поштовхом до цієї роботи стала книга Олега Панчука, онука Ольги Кобилянської, «Чернівці : Одне місто, одна людина в трьох державах», де йшлося про Ольгу Дучимінську. Окрім цього, авторка розвідки особисто була знайома з письменницею.

«Я її бачила у дитинстві. Вона приходила з пані Панчук до нас додому. У той час Дучимінська була легендою: по-перше, вона була письменницею, вона була довгожителькою, - продовжує Любов Бойчук. - Окрім того, вона потерпіла від сталінського режиму і зуміла вистояти. Не мала дому, жила між людьми, які її залюбки приймали».

Дізнавайтесь інші новини Буковини.

Учасниками презентації стали представники громадських організацій, просвітяни, літератори, журналісти, філологи та краєзнавці.

Знайомство Панчуків з Дучимінською

Олег Панчук, а саме з його матір’ю мала дружні стосунки Ольга Дучимінська, згадує про свою першу зустріч з нею. Відбулася вона не у рідному домі, а у Львові.

«У 1944 році мій батько мав їхати у відрядження у Львів. Тато вирішив взяти мене з собою. Зупинилися там ми у знайомих. І ось господарі запросили в гості Ольгу Дучимінську. Коли вона прийшла до них додому, я слухав про, що говорять дорослі. Тоді я чув, що вони говорять недомовками. Мені ж було тоді лише 15 років. Лише через декілька років я зрозумів про, що була розмова. Вони говорили про дуже актуальні на той час речі – про діяльність УПА, боротьбу влади з ними», - ділиться спогадами онук Ольги Кобилянської.

Відтак, в основу розвідки про Ольгу Дучимінську лягли її особистий архів, що зберігся в домі Панчуків у Чернівцях. На понад 70 сторінка книги можна побачити світлини письменниці, її листування з родиною Панчуків та інші матеріали.

Дивіться нас на YouTube

Довідково. Ольга-Олександра Василівна Дучимінська народилася 8 червня 1883 року  у с. Миколаїв, на Львівщині – українська письменниця, поетеса, літературна критикиня, перекладачка, журналістка, народна вчителька, культурно-освітня діячка, дослідниця фольклору, етнографії та мистецтва Гуцульщини й Бойківщини.