Штам "Дельта", онкохворі та діабет - нові дослідження на статті про коронавірус

Як «індійський» штам поширився Великою Британією та чому виписаним із лікарень потрібно слідкувати за рівнем цукру в крові. Про це детальніше в науковому огляді Тижня.

Штам Дельта

Агенція Громадського здоров'я Англії (Public Health England, PHE) 3 червня випустила звіт про варіанти коронавірусу, що наразі циркулюють в Великій Британії. Незважаючи на те, що 40% населення вже пройшли повний курс вакцинації (один з найбільших показників в світі), в країні збільшується кількість нових заражень - минулого тижня зафіксували на 50% більше інфікованих, ніж тижнем до того. Деякі вчені навіть говорять про розкручування третьої хвилі епідемії, а влада вагається, чи не відмінити заплановані карантинні послаблення.

Новий штам, «індійський», в Британії вже превалює. Згідно із згаданим звітом, на 31 травня за 73% нових заражень відповідав штам Дельта (за новою класифікацією ВОЗ, або ж B.1.617.2 - за старою класифікацією), що вперше виник в Індії і спричинив там жорсткий спалах. Ця мутація успішно витісняє «британський» варіант, що превалював у країні з кінця минулого року.

Дельта на 40% заразніший, ніж «британський» штам, та має ще кілька неприємних особливостей. Інфіковані в 2,6 раза частіше потребують госпіталізації, та в 1,7 рази частіше потрапляють в реанімації. За попередніми даними PHE, вакцина від компанії Pfizer попереджує 88% заражень штамом Дельта через два тижні після другої дози, а від AstraZeneca - 60%. Тобто повна вакцинація - ефективна проти цього штаму. Проте одна доза дає захист усього близько 30%. Ці дані змушують уряд Британії переглянути стратегію вакцинації, щоб людей щепили другою дозою раніше, ніж зараз. Наразі інтервал для вакцини AstraZeneca може складати до 90 днів.

Чому все це важливо для України? В Великій Британії, мабуть, найкраща в світі система визначення вірусних штамів. За її допомогою науковці встановлюють тренди розвитку пандемії, які рано чи пізно стануть актуальними і для інших країн. Наразі можна зробити висновок, що індійський штам невдовзі почне розповсюджуватися в Україні, і ризик виникнення чергової, більш жорсткої хвилі, доволі високий. Якщо не задіяти заходів, як-от суттєве прискорення кампанії вакцинації.

Вакцинація хворих на рак

Наскільки ефективною є вакцинація від SARS-CoV-2 онкохворих, що проходять лікування? Такі люди належать до групи ризику ускладнень внаслідок COVID-19, що додається тягарем до їхньої боротьби із раком. На це питання відповіла група ізраїльських науковців в дослідження, опублікованому в журналі JAMA Oncology.

Для нього вчені набрали групу із 102 тяжкохворих на рак людей, які отримують лікування (віком від 56 до 72 років), а також 78 здорових людей (віком 49-70 років) для контрольної групи. Усіх їх вакцинували препаратом Comirnaty від Pfizer (наразі ця вакцина доступна в Україні). Контрольну групу набирали таким чином, аби в неї увійшли родичі хворих, що допомагають їм із лікуванням. Частина онкохворих проходила хіміотерапію, що є ударом по імунітету, тому питання, чи утворюватимуться у них антитіла було неочевидним.

Зрештою, антитіла до вірусу утворилися в крові 90% хворих та у 100% людей із здорової групи. При цьому, середня кількість антитіл IgG в перших була приблизно втричі меншою. Таку різницю вчені пояснюють саме хіміотерапією. Науковці також вказують, що кількість антитіл не завжди корелює із кращим захистом проти коронавірусу, Тому, цілком вірогідно, навіть слабша імунна відповідь на вакцину, провадить достатній захист онкохворим, щоб до їхнього діагнозу не додався ще й важкий COVID-19.

Коронавірус та діабет

Інша група ризику - люди з діагностованим діабетом. Дослідження в журналі Nature Metabolism показує, що тяжкий COVID-19 спричиняє гіперглікемію навіть у тих, хто раніше не хворів на діабет, не кажучи вже про хворих.

Гіперглікемія - це підвищення рівня цукру в крові, що спостерігається у хворих на діабет, призводить до підвищеного навантаження на нирки, втрати води і маси тіла. Цитокіновий шторм, що супроводжує тяжкий перебіг COVID-19, на думку вчених із Університету Мілана, порушує обіг глюкози в організмі. Вони брали аналізи в 551 пацієнта, з яких у 151 людини було діагностовано діабет другого типу. Проте підвищений рівень глюкози спостерігали в 253 пацієнтів, тобто також у тих, хто не хворів на діабет.

При чому гіперглікемія та інсулінорезистентність в 35% пацієнтів спостерігалися протягом шести місяців з моменту виписки із госпіталя. У 2% людей із досліджуваної групи протягом цього часу діагностували цю хворобу. У інших пацієнтів з підвищеним рівнем цукру протягом лікування від COVID-19 ці побічні ефекти пройшли протягом двох місяців після виписки. Ризик померти від коронавірусної хвороби був вдвічі вищим у хворих на діабет, а також у пацієнтів з гіперглікемією.

Вчені наголошують, що багатьом з тих, хто одужав від тяжкого COVID-19, не завадить здати додаткові аналізи та контролювати рівень цукру в крові протягом кількох місяців після одужання.