П’ятий етап вакцинації проти коронавірусу: де можуть щепитися сумчани

З 21 липня на Сумщині, як і в Україні, розпочався п'ятий етап вакцинації від коронавірусу. Відтепер можна вакцинуватися у будь-якому центрі або пункті щеплення і без прив’язки до місця прописки та наявності декларації кожному дорослому.

До Сумського центру первинної медико-санітарної допомоги №1 щодня приходять кілька десятків людей в порядку живої черги. Реєструватися через додаток "Дія" чи записуватися телефоном — не обов’язково. Після щеплення – пів години під спостереженням біля кабінету.

"Це моя друга доза. Першу перенесла прекрасно, безсимптомно, все чудово". — говорить Лілія Сусідка.

"Вакцинувалася "Астразенекою", вдруге. 30 квітня перший був. Сказали: через три місяці. Перенесла нормально, трішки рука поболіла, кілька днів", — розповідає Олександра Бабенко.

"Астразенека, друга. Кор.: – Вам пропонували вакцину чи ви обирали? – Тією, яку перший раз запропонували. Сімейний лікар викликав. Кор.: – Як самопочуття? –Після тієї так, нормально", — говорить Лідія Барабанцева.

"Коронавірусом я не хворіла, може, безсимптомно. Вакцинуватися вирішила, тому що ще сильніша хвиля йде. Я — у віці. Можу її просто не перенести", — каже Ольга Карпенко.

"Заклад ще не почав роботу з "Модерною". Ми розпочнемо 23 липня. Вона має свої труднощі. Для використання цієї вакцини потрібно, щоб зібралося 15 людей. Флакон розрахований на 15 доз. Це найскладніша вакцина для використання простих громадян, оскільки одразу зібрати 15 людей буває важко. Особливо в кінці робочого дня. Найменше, абсолютно зведено до мінімуму, ускладнення від вакцини "Коронавак". З 5000 введень — поодинокі випадки, коли люди відмічали підвищення температури і слабкість", — говорить заступниця директора центру первинної медико-санітарної допомоги №1 Валентина Євдокименко.

"На сьогодні — в достатній кількості, є деякі можливо періоди очікування, пов’язані з постачанням, але ці періоди недовгі. Достатньо, крім, на сьогодні, "Комірнаті". Очікуємо її доставку сьогодні-завтра", — каже заступниця начальника обласного управління охорони здоров'я Галина Хомета.

Крім центрів первинної медико-санітарної допомоги №1 та №2, сумчани можуть отримати щеплення в диспансері радіаційного захисту населення, центрі соціально небезпечних захворювань й у двох приватних медцентрах: "Медея" і "Сучасні медичні технології".

Що стосується сумчан — цими вихідними, 24 і 25 липня, вони зможуть вакцинуватися у трьох Центрах масової вакцинації: при амбулаторіях Центрів надання первинної медико-санітарної допомоги (на Іллінській та Привокзальній) і у Молодіжному Центрі "Романтика". Щеплення робитимуть вакциною CoronaVac з 9:00 до 14:00. З собою необхідно мати документ, який посвідчує особу.

Усього в Сумській області вакцинувалися понад 74 тисячі людей. Понад 43 тисячі пацієнтів – двома дозами. В обласному центрі усього зробили майже 60 тисяч щеплень.

"Ми вже спостерігаємо незначне зростання захворюваності на коронавірус. Показники, які нам наводить ВООЗ щодо погіршення ситуації з серпня, починають здійснюватися. На сьогодні ми ще маємо невеликий запас часу, щоб провести вакцинацію, і щоб сформувався імунітет до захворювання. Вакцинацію хоч й можна робити під час погіршення епідситуації, але ефективність її буде знижуватися", — зазначила начальниця міського управління охорони здоров'я Олена Чумаченко.

Що відомо Вакцини Pfizer та AstraZeneca є високоефективними проти штаму "Дельта", який шириться у світі й шість випадків якого виявили у Києві 22 липня. Міністерство охорони здоров'я Ізраїлю заявило, що паралельно з поширенням у країні штаму COVID-19 "Дельта" спостерігається й зниження ефективності вакцини Pfizer до 64%. Всесвітня організація охорони здоров'я заявила, що штам "Дельта" зафіксований щонайменше у 111 країнах і територіях.