Перегони між щепленими та новими мутаціями не закінчаться, поки Covid-19 не торкнеться майже всіх - Bloomberg

Для тих, хто сподівається побачити світло в кінці тунелю Covid-19 протягом наступних трьох-шести місяців, вчені мають погані новини: готуйтеся до того, що ми вже пережили, попереджає Bloomberg.

Спалахи закриють школи та скасують заняття. Мешканці будинку престарілих, які щеплені, знову зіткнуться з побоюванням заразитися. Працівники знову зважуватимуть небезпеку повернення до офісу, оскільки лікарні перевантажені.

На думку експертів , не варто чекати повернення до нормального життя, поки людство в цілому або захворіє, або зробить щеплення. У гіршому випадку вакцини можуть припинити працювати проти нових штамів.

На осінньо - зимовий період очікується ще один глобальний спалах, говорить Майкл Остергольм, директор Американського центру інфекційних хвороб та політичних досліджень Університету Міннесоти та радник президента США. Експерти вважають, що вірус не відступить, поки 90-95% населення планети не набуде імунітету внаслідок хвороби або вакцинації.

П'ять добре задокументованих епідемій грипу за останні 130 років дають уявлення про те, як могла розвиватися пандемія COVID-19, говорить Лоуне Сіммонс, епідеміолог та професор Датського університету Роскільде.

Найдовший глобальний спалах грипу тривав 5 років, а потім світ за 2-3 роки подолав дві-чотири хвилі цієї інфекції. Епідеміолог каже, що коронавірус поширюється швидше - до кінця другого року пандемії світ перебуває в середині третьої хвилі.

Епідеміолог підкреслює, що віруси з часом автоматично слабшають, щоб уникнути знищення популяції їх носіїв. Хоча нові мутації не завжди більш небезпечні, ніж їх попередники, з часом пандемії можуть стати фатальними.

Деякі епідеміологи вважають, що SARS-CoV-2 може стати повністю стійким до вакцин першого покоління. Дослідження, проведене в Японії, показує, що потенційно небезпечні мутації, стійкі до вакцин, вже були відзначені. Швидкість появи нових штамів робить коронавірус більше схожим на грип. Це означає, що вам, ймовірно, доведеться щорічно робити щеплення проти нього, а вакцини оновлюватимуться відповідно до того, який штам переважає на даний момент.

У багатьох країнах рівень вакцинації залишається критично низьким - наприклад, у більшості африканських країн вакциновано не більше 5%, в Індії з населенням понад 1,3 млрд осіб - 26%, в Україні - близько 10%.

Пандемія закінчиться в різний час в різних місцях, як і попередні спалахи, говорить Еріка Чартерс, доцент кафедри історії медицини в Оксфордському університеті.