Перспективні пігулки і рятівні дерева: Що нового вчені дізналися про коронавірус

depo.ua

Depo.ua знайомить з результатами останніх наукових досліджень щодо збудника та хвороби.

Новий препарат, що вже викликав дискусію

Фармацевтична компанія Merck анонсувала випуск першого препарату від коронавірусу для орального вживання. Наразі препарат "Молнупіравір" чекає на затвердження експертів, але всі три фази випробувань таблетки пройшли успішно. Як стверджує виробник, пігулки допомагають вдвічі знизити вірогідність госпіталізації та смерті від хвороби. Зокрема, у групі, яка приймала препарат, потрапили до лікарні чи померли 7,3% людей, тоді як у групі, що вживала плацебо, – 14,1%.

Зазначимо, що препарат розробили проти грипу: він провокує у вірусах мутації, що зрештою вбивають збудник.

Втім, ставлення наукової спільноти до ліків неоднозначне. Зокрема, ще весною 2020-го екс-очільник Управління з передових досліджень та розробок біомедичних досліджень США Рік Брайт заявив, що подібні препарати можуть призводити до мутації не лише у вірусі, але й в нормальних клітинах людини. Компанія Pharmasset, що спершу займалася препаратом, відмовилася працювати з ним далі. Виробник при цьому заперечив: для подібних заяв немає підстав, адже жодному етапі досліджень ризиків мутагенного впливу на організм людини не виявили.

Фільтри для зниження ризиків

Співробітники лікарні Аденбрука у Кембріджі провели практичний експеримент, встановивши повітряні фільтри класу HEPA, що здатні затримувати дрібні частинки, у загальній палаті для хворих з коронавірусом та у відділенні інтенсивної терапії. У загальній палаті вірусні частинки циркулювали, коли фільтр не працював, а от при ввімкнутому девайсі вони зникали, пише Nature.

При цьому у палаті інтенсивної терапії наявність вірусів у повітрі взагалі не зафіксували. Як припустили медики, такий ефект пов'язаний з тим, що на більш пізніх стадіях хвороби збудник розмножується повільніше і, відповідно, не так активно виділяється у повітря.

Автори дослідження акцентують, що про роль фільтрів у сповільненні пандемії було відомо і раніше, але наразі їх підтверджено на практиці. При цьому експертного обговорення робота медиків поки не пройшла.

Природа рятує, але не завжди

Спільне дослідження Інституту Сан-Франциско, американської організації з охорони природи та Університету Іллінойсу показує, що перебування на природі істотно посилює захист організму від коронавірусу.

Зокрема, дослідники визначили, що підвищення індексу вегетації на 0,1% знижує ризик підхопити хворобу на 4,1%. Індексом вегетації ж називають кількість зелених насаджень на ділянці, де живе чи то працює людина. В США це ще один аргумент на користь твердження, що бідніші люди вразливіші до хвороби. Втім, в Україні кількість зелені далеко не завжди прямо пропорційна фешенебельності району.

Цікаво, що такі проекологічні результати, – не привід переїжджати в село, тікаючи від пандемії. Інше дослідження американських науковців, яке поки знаходиться на стадії препринту, продемонструвало, що у міських мешканців порівняно менше ризиків захворіти у тяжкій формі, потрапити у лікарню чи померти. Такий феномен науковці пов'язують з багатьма чинниками – зокрема, мешканці провінції більш схильні до ожиріння, частіше займаються важкою фізичною працею і рідше звертаються до лікаря.

Нестача харчів – підвищений ризик потрапити у лікарню

У ще одному дослідженні науковці вивчали історії хвороб пацієнтів з коронавірусом з іранського міста Фаса. В фокусі опинилися 219 людей, яким запропонували відповісти на 18 питань. І таким чином, зокрема, визначити, доступність життєво важливих продуктів харчування. Відповідно, отримані дані співвідносилися із особливостями перебігу захворювання.

Як виявилося, люди, що потерпали від браку харчів, у 3,9 разів більше ризикують потрапити до лікарні. Крім того, в середньому хвороба у них триває довше.

Для цього є чимало біологічних пояснень – зокрема, через брак нутрієнтів в організмі активізуються запальні процеси. Нестача продуктів викликає стрес – а це ще один фактор ризику. Є й менш прямі причини. Зокрема, при незадовільному доступі до харчів людина час від часу переїдає, що може призвести до ожиріння та діабету.