Таблетки від ковіду та бустерна доза. Коли в Україні з'являться додаткові засоби боротьби з коронавірусу?

Українське радiо

Про таблетки від ковіду

Зараз насправді відбуваються широкомасштабні клінічні дослідження. Це дуже велика можливість для всього світу, що можна знайти новий противірусний препарат. Тому що з доведеною ефективністю є всього два, а зараз, можливо, в пошуках боротьби з ковідом з'являться ще антивірусні препарати. Разом з тим, препарати від Pfizer та Merck не є профілактичні. Вони застосовуються при лікуванні і на початкових стадіях, коли 3-5 днів є симптоми, для того, щоб не було ускладнень. Зараз ще немає затвердженої повністю інструкції з усіма дослідженнями, але є вже певні доведені дані, на які можна спиратися і вже лікувати людей для того, щоб коли людина захворіла, не довести до кисневої маски, ШВЛ тощо.

Крім того, навіть один з українських препаратів зараз є на реєстрації. Стверджують, що він рослинного походження і має противірусну дію. Тому робота в цьому напрямку ведеться.

Навряд чи такі таблетки скоро з'являться в українських аптеках. Тим більше, немає таких показників, щоб це приймалося амбулаторно. Це повинно прийматися під наглядом лікаря. І якщо це буде прийматися під наглядом лікаря амбулаторно, то, я думаю, це вже буде після повного завершення клінічних досліджень і процедури реєстрації в Україні.

Найближчим часом я прогнозую, що не буде багато виробників, які запропонують якісь нові лікарські засоби. Але це вже добре, що в нас хоча би є надія, що є два виробники, які говорять, що є достатній масив клінічних даних для застосування того чи іншого лікарського засобу на людях.

Чи зможуть в Україні створити ліки від коронавірусу

Українські компанії технологічно можуть виробляти ліки від ковіду. Їхнє обладнання, потенціал їх робітників та науковий потенціал дуже високі. Але розробка молекул та формули — це дуже вартісний процес, і навряд чи хтось із наших українських виробників може вкластися сьогодні в те, щоб розробити новітні препарати, тому що це дорого. Разом з тим, якщо українському виробнику або дадуть субстанцію, і він буде виготовляти препарат, або дадуть готовий лікарський засіб, який він буде фасувати, то це буде набагато простіше. Тому я думаю, що напрацьована і вироблена в інших країнах субстанція буде продана або передана Україні, або напрацювання будуть розфасовувати в Україні. Розробити щось новітнє навряд чи є можливим.

Що таке дженерики

Дженерики — це копія. Тобто є оригінальний препарат. Він завжди інноваційний і має інтелектуальний захист, а отже протягом 5-10 років ніхто не має право його виробляти, окрім того, хто вклав у нього мільярд євро, розробив, хоче відпрацювати ці гроші і продати свій препарат. Потім, коли відходить патентний захист, з’являються дженерики. Тобто береться та сама субстанція, майже ті самі допоміжні речовини, і вони виробляються іншими виробниками. Як тільки дженерик збігається з оригінальним лікарським засобом по багатьох показниках, його дозволяють до застосування, і вважається, що він може застосовуватись так само, як інноваційний лікарський засіб.

Про різницю між вакцинами та бустерну дозу

Вакцини мРНК — це інформація про антиген, який дозволяє нашій клітині розпізнати і виробити антитіла до хвороби до SARS-CoV-2. Векторні вакцини несуть інформацію на аденовірусі або шимпанзе, або людини. Водночас інактивовані вакцини утримують інактивовані частки самого вірусу і також на цей вірус виробляється імунітет організму. На сьогодні найефективніші за клінічними дослідженнями є саме мРНК вакцини, які мають 90-95% відповіді людського організму. Менш ефективні — інактивовані вакцини, які утримують шматочки вірусу, як китайский СoronaVac, але і відповідь організму інша. У інактивованих вакцин побічні дії можуть бути слабше виражені, але одночасно організм має менший захист — 80% відповіді. Для того відбувається ревакцинація, аби після певного періоду ще швидше почала вироблятися імунна відповідь.

Бустерна вакцина — це не просто третя доза. Це підсилююча доза. Для декого вона може бути друга, третя чи четверта. Це залежить від того, наскільки знижений імунітет. Бустерна вакцина є для тих, у кого не було імунної відповіді, для того, аби викликати більшу імунну відповідь для вироблення антитіл. Її можливо отримати індивідуально

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко сказав, що широке застосування бустерної третьої дози буде актуальним в Україні, коли в нас буде 60% вакцинованого населення. Тоді буде зрозуміла загальна картина, що відбувається з імунізацією, що відбувається з людським організмом, наскільки виробилися антитіла і яка була імунна відповідь. Тоді, можливо, потрібна буде бустерна доза. Чи, можливо, вакцина буде щорічна. Нам треба навчитися жити з ковідом. Я вважаю, що з цим вірусом буде так, як з усіма іншими: люди навчаться з ним жити і навчаться лікувати від цієї хвороби.

Фото: pexels.com