Лише у 10 людей з 30 млн вакцинованих побічною реакцією може бути мієліт — мікробіологиня

Громадське радіо

Розмова з гостями програми «Тест на антифейк» Оленою Лівінською та Альоною Романюк про побічні ефекти від вакцинації та шахрайські схеми
Фейк: У вакцини Johnson & Johnson виявили новий побічний ефект
Низка користувачів та користувачок у соцмережах, а також деякі сайти новин поширили інформацію про те, що у вакцини виробництва Johnson & Johnson виявили новий побічний ефект. Йдеться про рідкісний тип запалення хребта, яке в Європі нібито порекомендували додати до переліку офіційних побічних реакцій на вакцину.
Мікробіологиня, кандидатка біологічних наук, засновниця інформаційної платформи «Мікроб і я» Олена Лівінська розповідає про побічні ефекти від щеплення
Олена Лівінська: Побічні ефекти можуть мати різну імовірність. Бувають дуже часті, просто часті, нечасті, рідкісні та дуже рідкісні. І це важливий момент. Наприклад, головний біль відносно частий симптом, він може бути в кожного сотого чи десятого. А от проблеми зі згортанням крові можуть спостерігатися у кожного десятитисячного.
Тут грає роль сумісність цифр. Нагадаю, в Україні 5 з 200 людей помирає від COVID.

Випадки поперечного мієліту були зафіксовані у 10 людей з 30 000 000.

А якщо цих 30 000 000 не провакцинувати, то з них від коронавірусу помре 750 тисяч. Тим більше, що побічні ефекти може викликати будь-яка медична процедура і будь-яке щеплення. Проблеми може викликати навіть звичайне чищення зубів.
У США щорічно фіксується близько 400 нещасних випадків серед дітей до чотирьох років, пов’язаних із чищенням зубів. Але ж ми не робимо висновок, що зуби чистити не потрібно.

Поперечний мієліт — це запалення сірої й білої речовин спинного мозку.

Це гострий біль та порушення чутливості кінцівок. Якщо в людини почнуться такі симптоми, їх буде важко не помітити. Головне — одразу звертатися до лікаря чи лікарки. Усі такі випадки в Україні реєструються й вивчаються.
Слухайте також: Чи буде вакцинація платною?
Фейкові виплати
«Українці отримають грошову допомогу у зв’язку з розширенням червоної зони в рамках нового проєкту. Сума виплат від 16 500 гривень», — йдеться в короткому відео аферистів, яке вони для солідности видають за сюжет випуску новин на каналі «1+1». Для отримання виплати пропонують перейти за посиланням.
Медіаекспертка, авторка проєкту «По той бік новин» Альона Романюк розповідає, які ознаки має фейковий ролик
Альона Романюк: Це дуже простий фейк, який чіпляє тригерну тему грошей, котра цікавить велику кількість людей. Ця шахрайська схема відома вже мінімум роки чотири. Ще до «президентської тисячі».

Треба звертати увагу на якість таких відеороликів.

У більшості випадків вона дуже низька, чітко видно нарізку. Ми бачимо елементи, як вирвані з контексту. Якщо бути уважними, то це все стає очевидним.

Треба шукати першоджерело.

У цьому випадку з грошима, повинен бути офіційний документ, наприклад, на сайті Кабміну. Про це мають розповідати в усіх новинах.
Слухайте також: «Браслети для невакцинованих» та «мітки на будинках» — чергові фейки про щеплення
Якщо справді почнуть роздавати по 15 тисяч гривень, про це точно будуть говорити усюди. До того ж у таких схемах використовують нагнітання. Мовляв, ви повинні якнайшвидше скористатися послугою, часу лишилось мало. Це теж має насторожити. Під такими відео можуть бути коментарі з реальних профілів. Зараз є така практика здавати профілі в оренду.
Як не стати жертвою шахраїв в інтернеті?

Не вказуйте свої персональні дані на неперевірених сайтах.
Нікому не повідомляйте термін дії банківської картки та CVV-код.
Перевіряйте гіперпосилання та наповнення сайту на відповідність офіційним даним компаній.
Якщо отримали сумнівний лист або повідомлення — нізащо не платіть до встановлення обставин ситуації.
Не передплачуйте в неперевірених інтернет-крамницях.
Не вірте неперевіреним оголошенням про роботу, яка обіцяє швидкий заробіток за внесення завдатку.
Пам’ятайте — легких грошей не буває.

Повністю розмову слухайте в доданому аудіофайлі

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Чорноморського трасту регіонального співробітництва (Black Sea Trust for Regional Cooperation). Матеріал зображає позицію авторів і не обов’язково — позицію Європейського Союзу та Чорноморського трасту регіонального співробітництва.

При передруку матеріалів з сайту hromadske.radio обов’язково розміщувати гіперпосилання на матеріал та вказувати повну назву ЗМІ — «Громадське радіо». Посилання та назва мають бути розміщені не нижче другого абзацу тексту
Підтримуйте Громадське радіо на Patreon, а також встановлюйте наш додаток:
якщо у вас Android
якщо у вас iOS