Науковці знайшли родича SARS-CoV-2 у кажанів у Великій Британії

Інтерфакс-Україна

Науковці Університету Східної Англії, Лондонського зоологічного товариства та фахівці органів охорони здоров'я Англії знайшли у британських кажанів коронавірус, споріднений з SARS-CoV-2, повідомляє портал наукової інформації Phys.org.

"Секвенування генома виявило новий коронавірус в одному зі зразків кажанів, який команда назвала RhGB01", - йдеться у повідомленні.

Це перший випадок, коли сарбековірус (коронавірус, пов'язаний з атиповою пневмонією, до яких належить SARS-CoV-2) було виявлено в малого підковика. Крім того, таку знахідку вперше зроблено у Великій Британії.

Аналогічні віруси було виявлено в інших видів кажанів роду підковиків у Китаї, Південно-Східній Азії та Східній Європі.

Новий вірус належить до підгрупи коронавірусів, званих сарбековірусами, яка містить і SARS-CoV-2 (відповідальний за поточну пандемію), і SARS-CoV (відповідальний за початковий спалах атипової пневмонії у людей у 2003 році).

Подальший аналіз засвідчив, що його найближчого родича виявили у кажана Блазіуса з Болгарії в 2008 році.

"Дослідження походження SARS-CoV-2, вірусу, що викликає COVID-19 у людей, було зосереджено на підковиках, але є близько 1400 інших видів кажанів, і вони становлять 20% відомих ссавців", - йдеться у повідомленні.

Професор Ендрю Каннінгем із Лондонського зоологічного товариства зазначає, що природне поширення сарбековірусів та можливості для рекомбінації через проміжну коінфекцію господаря були недооцінені.

"Цей британський вірус не загрожує людям, тому що домен зв'язування рецепторів (RBD) - частина вірусу, яка прикріплюється до клітин-господарів для їх зараження, - несумісний з можливістю зараження клітин людини", - уточнив він.

Проте, вважає науковець, якщо кажан з інфекцією RhGB01, яку ми виявили, заразиться SARS-CoV-2, є ризик того, що ці віруси схрещуватимуться, і з'явиться новий вірус, який зможе заразити людей.