В умовах карантину: обмеження та відповідальність за їх порушення

Наша мама
Які штрафи загрожують порушенням карантину?

Незважаючи на те, що карантин, прив'язаний до COVID-19, діє на території України вже не один рік, режими карантину та відповідні обмежувальні заходи не є перманентними та постійно змінюються залежно від епідеміологічної ситуації в країні. У зв'язку з цим пересічні громадяни та підприємці повинні тримати руку на пульсі останніх карантинних змін для розуміння того, які їхні дії можуть вважатися адміністративним правопорушенням.

Відповідальність за порушення карантинних обмежень, як і раніше, передбачена ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно з якою підставою для притягнення до адміністративної відповідальності, зокрема, є порушення правил карантину, передбачених

1) Законом України "Про захист населення від інфекційних захворювань",

2) рішеннями органів місцевого самоврядування щодо боротьби з інфекційними хворобами,

3) іншими актами законодавства.

Отже, не лише норми Конституції України слід пам'ятати всім, для кого Основний Закон – це перший щит на варті опору проти обмежень та правил, які диктує загроза глобальній пандемії.

Конкретні карантинні обмеження, за порушення яких є загроза притягнення до адміністративної відповідальності, викладено у постанові КМУ від 09.12.2020 № 1236.

З останніх новацій Постанови №1236, що загрожують накладенням штрафу як громадянам, так і перевізникам, слід виділити користування послугами міжрегіонального транспорту в регіонах із жовтим та червоним рівнем епіднебезпеки без наявності хоча б одного з таких документів:

негативний результат тесту ПЛР або експрес-тесту на COVID-19, зроблений не більше ніж за 72 години до дня поїздки;

міжнародне свідоцтво про вакцинацію, яке можна оформити у лікаря, який проводив друге щеплення, або у сімейного лікаря;

довідка, що підтверджує одержання однієї дози вакцини, яку можна отримати у лікаря, який проводив щеплення;

внутрішній або іноземний сертифікат COVID, що підтверджує отримання однієї дози вакцини (жовтий сертифікат) або двох доз вакцини (зелений сертифікат), який може бути оформлений у додатку "Дія".

За відсутність одного із зазначених документів у пасажира при перевезеннях залізничним та авіатранспортом несе відповідальність перевізник, на якого може бути накладено штраф у розмірі від 34 000 до 170 000 гривень.

Пасажирів може бути притягнуто до відповідальності за поїздки автомобільним міжрегіональним транспортом (автобуси, маршрутки) без одного з вищевказаних документів (штраф від 17 000 до 34 000 гривень). Водночас, на перевізника покладено обов'язок проінформувати пасажирів про необхідність наявності цих документів, і за відсутності такого «інформування» перевізника також може бути оштрафовано.

Зазначені обмеження не поширюються на перевезення легковими автомобілями з кількістю пасажирів до п'яти осіб (включно з водієм) без урахування осіб віком до 14 років або великою кількістю пасажирів за умови, що вони є членами однієї сім'ї.