СБУ викрила схему із незаконної переатестації моряків на якій щороку злочинці заробляли понад $150 млн

Про це повідомила пресслужба СБУ.

Схема полягала у незаконному оформлені дозвільних документів моряків. Правоохоронці наголошують, що фактично державний реєстр перебував у володінні сторонніх приватних осіб. Це і дозволяло зловмисникам вчиняти свої дії.

У цій схемі було об’єднано роботу мережі агентів-посередників, які за винагороду «допомагали» морякам проходити регулярне підтвердження своєї кваліфікації, і несанкціоноване втручання в державний реєстр. Якщо моряк намагався самостійно пройти тестування через особистий кабінет, то йому створювали штучні перешкоди. Наприклад, затягували строки видачі сертифікатів чи спотворювали результати тестів.

Тож він був змушений звертатися до посередника. А той за допомогою незаконного додатка завантажував документи моряка в реєстр, успішно проходив тест та підтверджував кваліфікацію.

Для цього зловмиснику не потрібно було відвідувати навчальні центри, курси чи проходити медичні обстеження. Винагорода «агенту» становила 3-8 тисячі доларів, залежно від посади моряка.

Встановлено, що до схеми були залучені колишні та нинішні посадовці Державної служби морського та річкового транспорту України та Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків.

Зловмисники мали низку груп у різних месенджерах, де координували свою роботу. У СБУ переконують, що наразі реєстр і супутні автоматизовані системи вилучено, а доступ до них стороннім особам, у тому числі фігурантам кримінального провадження, заблоковано.

СБУ наразі намагається остаточно повернути реєстр в управління держави та відновити його стабільну роботу.

Докази злочинної схеми були зібрані і задокументовані під час масштабної спецоперації. Обшуки відбулися в офісах, дата-центрах і в місцях проживання фігурантів. Вирішується питання про повідомлення їм підозр, слідчі дії тривають.