Селітра, яка вибухнула у порту Бейруту, належала фірмі з орбіти українського бізнесмена — журналістське розслідування

Про це йдеться у розслідуванні міжнародного журналістського Центру з дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP). Там зазначається, що цілий рік після вибуху в бейрутському порту 4 серпня 2020-го загадкою залишалося те, кому належала аміачна селітра, яка вибухнула. Вантаж прибув в столицю Лівану на судні Rhosus під молдавським прапором і з російсько-українським екіпажем в грудні 2013-го. Журналісти стверджують, що їм вдалось з’ясувати — селітру на грузинській фабриці «Руставіазот» для продажу заводу з виробництва вибухівки в Мозамбіку купила компанія під назвою Savaro Limited, зареєстрована у Великій Британії. OCCRP кажуть, що саме українець Володимир Вербоноль — кінцевий її власник.

Сама фірма своєю чергою входить в міжнародний конгломерат компаній. Він займається постачанням аміачної селітри того типу, який використовується для виробництва вибухівки. Штаб-квартира цього конгломерату розташована у Дніпрі. Журналісти OCCRP з'ясували, що компанії, які входять в цю групу, продавали аміачну селітру в африканські країни ще з початку 2000-х років.

У розслідуванні зазначається, що у серпні 2021 року в лондонському суді був поданий груповий позов до Savaro від імені Асоціації правників Бейрута і жертв вибуху в порту. Позивачі вважають, що так складна і заплутана система володіння була придумана господарями Savaro Limited саме для того, щоб уникнути відповідальності за неналежне зберігання небезпечного вантажу.

Юристи українських компаній, проти яких подано цей позов, у відповіді на запит журналістів заперечують будь-який зв'язок з вантажем селітри, який віз Rhosus, а всю відповідальність за вибух перекладають на владу Лівану.

У цій заяві також говориться, що компанії Atlantis Corporation, Savaro і Dniprosoft, згадані в позові, працюють виключно у сфері IT, розробки програмного забезпечення та інтернет-маркетингу, а те, що одна з них на своєму сайті досі продає добрива, — це «помилка одного з практикантів». Вибух у Бейруті4 серпня 2020 року у порту Бейрута стався надзвичайно потужний вибух, основною версією називають вибух 2750 тонн нітрату амонію (аміачної селітри), конфіскованих у 2014 році. Ймовірно, увесь цей час вибухонебезпечну речовину неправильно зберігали на складах.

Цей вибух називають одним із найбільших неядерних вибухів в історії. Загинули понад 200 людей, 6 тисяч отримати поранення. Понад 300 тисяч залишилися без даху. Розмір збитків від вибуху, за попередніми підрахунками, становить від трьох до п'яти мільярдів доларів. Але може бути й більше. Більшість ліванців вважає причиною катастрофи корумпованість влади і недбалість чиновників. Після вибуху у ліванській столиці тисячі людей вийшли на вулиці. Вони вимагали покарати винних за вибух у порту. Під час протестів щонайменше 728 людей дістали поранення через сутички з поліцією. Після акцій протесту уряд Лівану оголосив, що іде у відставку у повному складі.