В очікуванні запобіжного заходу: Чому НАБУ та САП взялись за одеського мера

depo.ua

Детективи НАБУ поєднали справи, у яких фігурував міський голова Геннадій Труханов та інші одеські посадовці, в одну. Очільникам міста, екскерівнику прокуратури області та низці ймовірних спільників інкримінують вже не просто розтрати, перевищення службового повноваження та інші корупційні злочини, а створення організованого злочинного угрупування, яке систематично грабувало місто. І Геннадій Труханов, який любить поводитися зухвало та грати в такого собі мачо, в оприлюднених НАБУ схемах та пості генпрокурорки значиться скоріше як виконавець, ніж як "перша скрипка" угруповування. У чому конкретно звинувачують підозрюваних і чому НАБУ воліє лишити Труханова під вартою – розповідає Depo.Одеса.

У п'ятницю, 8 жовтня Вищий антикорупційний суд так і не обрав запобіжний захід одеському міському голові, натомість оголосивши перерву до ранку понеділка, 11 жовтня. На засіданні суду Труханов поводився за звичкою так, ніби йдеться про конфлікт у ясельній групі дитячого садочка – заявляв, що детективи НАБУ та прокурори САП "щось там собі говорять", але все це лише якісь неперевірені слова і спроби ввести суд в оману. Так, ніби сторона звинувачення принесла до суду підшивку вирізок з публікацій у ЗМІ, у яких не встигла навіть розібратися, а не 97 сторінок підозри з висновками експертів, переліком епізодів, посиланнями на документи.

ОПГ для дерибану: В чому звинувачують одеських "топів"

Наразі фігурантів справи підозрюють у створенні та участі в злочинній організації та участі в незаконному заволодінні землями територіальної громади Одеси. Детективи вважають, що дії злочинної організації з 2016 по 2019 рік завдали щонайменше 558 мільйонів гривень збитків місту, однак доходи учасників ОПГ від протиправної діяльності значно вищі, а злочинна схема може функціонувати і досі.

Мерія, як вважають слідчі, віддавала земельні ділянки забудовнику, і приватна компанія "Будова", яку пов'язують з мером міста, зводила багатоповерхівки, зокрема за такими адресами, як Гагарінське плато, 4; Варненська 27-а/2, 27-в та 27-г; Жаботинського 54-а, та Академічна, 30.

Підозри вже вручено 16 особам. Серед них, окрім міського голови – топчиновники міськради та головний прокурор Одеської області Олег Жученко. А також і бізнесмен Володимир Галантерник, якого давно називають тіньовим господарем Одеси. За версією слідства, Галантерник організував, керував та отримував головну вигоду від діяльності злочинної організації.

Також опублікована інфографіка, покликана просто пояснили те, що розписали детективи у 97 сторінках підозри.

"Члени злочинної організації отримували від забудовника реальну ринкову вартість права забудови (в діапазоні 100-200 млн грн по кожній земельній ділянці) і за таку винагороду забезпечували такому забудовнику гарантування Одеською міською радою права на забудову ним земельної ділянки (суперфіцій) фактично задарма", – кажуть в НАБУ.

ОПГ, вважають детективи, суворо дотримувалася заходів конспірації, інформаційної безпеки та вживали контррозвідувальні прийоми. НАБУ та САП встановили, що вербовка нових членів здійснювалась із застосуванням поліграфу, під час опитування їм, з-поміж іншого, ставили питання про належність або співробітництво з правоохоронними органами.

За версією слідства, у спілкуванні учасники злочинної організації використовували засоби захищеного зв’язку, проводили зустрічі у приміщеннях із посиленими заходами безпеки, використовували спеціальну техніку для зняття інформації з електронних засобів зв’язку тощо.

Мерія не тільки за вказівками Галантерника віддавала під забудови земельні ділянки без аукціону. Труханов, вважають в НАБУ, скликав пленарні засідання міськради, залучав окремих депутатів, аби просувати на сесіях необхідні ОПГ рішення. Забезпечувалася колегіальність ухвалення рішень, і такий підхід мав убезпечити Труханова від персональної кримінальної відповідальності.

У тексті підозри, що потрапив в інтернет, йдеться про те, що ОПГ вела свою дільність з 2015 року. Слідство зазначає, що в листопаді 2015 року спільники перейменували партію "Селянська Україна" на "Довіряй ділам". Саме від цієї партії Труханов балотувався на посаду міського голови і здобув перемогу.

У НАБУ запевняють: злочинне угруповання, діючи з 2015 року, мало чітку структуру, сталість зв’язків та стабільність, а Галантерник ретельно контролював та фінансово заохочував учасників. Прокурор також наполягав, що голова ОПГ приховував свої злочинні дії завдяки зв’язкам з правоохоронними та судовими органами. Підкупали представників прокуратури та судової системи не лише грошима, а й квартирами у новобудовах, зведених на незаконно відібраних у громади ділянках.

Перелік підозрюваних на цей час

Відповідно до опублікованих НАБУ даних, обвинувачувані:

керівник злочинної організації:

Одеський міський голова

голова постійної Комісії з питань комунальної власності Одеської міської Ради (на момент вчинення злочину);

голова земельної комісії ОМР (на момент вчинення злочину);

керівник Юридичного департаменту ОМР (на момент вчинення злочину);

керівник департаменту комунальної власності ОМР (на момент вчинення злочину);

заступник керівника департаменту комунальної власності ОМР (на момент вчинення злочину);

троє осіб, які виконували функції фінансового контролю, юридичного супроводу та координації дій між учасників злочинної організації.

Крім них, про підозру повідомлено ще шести особам, яких учасники злочинної організації залучали до своїх дій, поінформувало НАБУ. Серед них – заступник Одеського міського голови, колишній керівник одного з комунальних підприємств, експрокурор Одеської області, власники компанії-забудовниці та її топменджери.

Чому НАБУ і САП прагнуть відправити Труханова до СІЗО

Сторона обвинувачення вважає, що одеський міський голова має достатньо коштів (враховуючи статки його матері та дружини, яку мер воліє називати колишньою), щоб переховуватись від слідства. Нагадаємо, коли почалася справа, яка стосується заводу "Краян", Геннадій Труханов зник і не з'являвся в Україні понад 40 діб. Одеські активісти навіть встигли влаштувати акцію "40 днів без Труханова" з поминками та відспівуванням.

Хоча Труханов і наполягає на тому, що сумлінно відвідує судові засідання у інших справах, це не зовсім відповідає дійсності. Раніше повідомлялося, що мер Одеси проігнорував засідання Вищого антикорупційного суду у справі "Краяну". Нагадаємо, 8 жовтня суд встиг заслухати прокурорів та адвокатів захисту. Прокуратура вимагала для Труханова застави в 120 мільйонів або утримання під вартою. Труханов своєю чергою заявив, що 120 мільйонів в нього немає, і це знущання. Раніше одеський мер опублікував відео, в якому заявив, що його переслідування САП та НАБУ політично мотивоване.

Що каже захист Труханова

На засіданні Вищого антикорупційного суду адвокати наполягали не обирати Труханову жодний запобіжний захід. Вони заявили, що все, вчинене їхнім підзахисним – звичайна службова діяльність міського голови, а одноосібної відповідальності за рішення депутатів бути не може. Захист, як і сам Труханов, заявляє, що прокурори не навели жодних доказів.