На «Південмаші» склалася загрозлива ситуація зі зберіганням рідкого ракетного пального

День

Через можливість розгерметизації однієї з цистерн із гептилом з'явилася загроза екологічної катастрофи.

У заводу, який має фінансові проблеми, немає можливості оплачувати зберігання цієї небезпечної речовини. Тому генеральний директор «Південмашу» Сергій Войт звернувся за допомогою до центральної влади. Він нагадав, що в 2016 році на тимчасове зберігання Міноборони України передало «Південмашу» 95 тонн гептилу, зокремаі 37 тонн - некондиційного. На зберігання гептилу держава обіцяла виділити кошти. Однак фінансування так і не надійшло. На сьогодні існує загроза екологічної катастрофи, оскільки у цистерни з некондиційним гептилом ємністю 40 тонн закінчився термін експлуатації.

Як зазначив Войт, у «Південмашу» немає можливості безпечно зберігати гептил, а тим більше його утилізувати. Тому завод потребує фінансової підтримки з боку центральної влади. Якщо отруйне пальне вирветься назовні, можуть постраждати більше 100 тисяч осіб, які проживають у районі заводу. Про це написав генеральний директор у листі, відправленому в Державне космічне агентство, Міністерство промисловості та мерію Дніпра.

Гептил вкрай небезпечний навіть у мінімальних концентраціях. У 2018 році Кабмін погодив програму утилізації компонентів рідкого ракетного пального, але забув її профінансувати. Цього року «Південмаш» теж не отримав грошей на зберігання токсичної речовини, хоча витрати становлять близько 20 млн грн. Свого листа Сергій Войт закінчує словами: «Ситуація вкрай небезпечна!».

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро