Призов в "ополченці" та переселення до Росії: Навіщо "ЛНР" закрила КПВВ "Станиця Луганська"

depo.ua

КПВВ "Станиця Луганська" довгий час було єдиним пунктом пропуску на всій лінії розмежування, де в'їзд і виїзд громадян ніяк не обмежувався. На відміну від "ДНР", де КПВВ "Оленівка" у напрямку Новотроїцького вже майже півтора року працює лише два рази на тиждень, і перетнути його можна тільки з дозволу і за списками окупаціної влади.

Інші пункти пропуску на Донеччині і Луганщині не працюють взагалі: влада непідконтрольної території відкривати їх відмовляється з 2020 року. Але згодом "ЛНР" ускладнила в'їзд на свою територію для тих, хто не має там прописки, необхідно було отримувати дозвіл, потім обмежила час для в'їзду і виїзду – не частіше, ніж 1 раз на місяць.

Нові правила перетину КПВВ "Станиця Луганська": "ЛНР" створює резервацію

Після того, як "ЛНР" і "ДНР" зняли "кордони" і утворили так званий "єдиний економічний простір", луганські окупанти скопіювали правила перетину КПВВ в донецьких. При цьому зробили це максимально підло: "указ" ватажка "ЛНР" Леоніда Пасічника про нові правила перетину КПВВ вийшов вдень 9 жовтня, коли в "ЛНР" було масове відключення електрики.

Звісно ж, вранці 10 жовтня на КПВ з боку окупованої Луганщини зібралося чимало людей, серед яких багато переселенців, які приїхали на тиждень-два відвідати родичів або подивитися свою квартиру, і поверталися назад на постійне місце проживання в українські міста. Але бойовики їх не пропустили. На виїзд з ОРЛО випускали лише тих, хто має прописку на підконтрольній Україні території, а на в'їзд пропускали людей з пропискою в "ЛНР". Довідка переселенців не діяла, не діяли сльози і жіночі істерики, в Україну нікого не пропускали.

Тепер виїзд з "ЛНР" і в'їзд відбуватиметься за списками, які має погоджувати "МГБ". В "указі" Пасічника йдеться, що обмеження триватиме до 10 листопада поточного року, але сподіватися на це марно. Ніщо не заважає подовжити дію цих правил у найнесподіваніший момент.

Щоб потрапити у списки на виїзд з "ЛНР" необхідно:

Мати одну з причин: лікування (реабілітація) на території України; навчання; необхідність стороннього догляду за близьким родичем; поховання родича.

Для подачі заяви на виїзд необхідно відправити порожній лист на адресу exit@mid-lnr.su.

Отримати відповідь і уважно її прочитати.

Завантажити файл анкети за адресою: , заповнити всі графи анкети російською мовою.

Зробити скан-копії документів, які підтверджують наявність вищеперерахованих причин на виїзд або фото документів у високій якості (не менше 1024 * 768 пікселів).

Прикріпити скан-копії або фото документів до листа (допускається в форматі zip/rar).

Надіслати лист на адресу exit@mid-lnr.su, до якого прикріпити анкету і скан-копії/фото документів.

У полі "Тема листа" вказати повністю російською мовою прізвище, ім'я та по батькові людини, яка буде виїжджати на територію України.

Щоби в'їхати в "ЛНР", не маючи там прописки, також потрібно подавати заяву за цією ж схемою і мати причини: лікування (реабілітація) на території "ЛНР"; навчання; необхідність стороннього догляду за близьким родичем; поховання родича; участь в гуманітарних програмах.

Скільки насправді часу будуть розглядатися заяви – невідомо. За досвідом "ДНР", розглядають їх довго і відмовляють в виїзді і в'їзді навіть тоді, коли людина має усі начебто офіційні причини і підтвердження.

Якщо в'їзд в "ЛНР" чи виїзд з "ЛНР" таки дозволено, то на пошту заявника надішлють дату, коли це можна буде зробити. Якщо в цю дату не вдасться здійснити перетин КПВВ, доведеться починати все з початку.

Поки що оминути ці правила можливо, якщо їхати через Росію, тим більше, що Україна скасувала штрафи для мешканців окупованої території (і тих, хто там не живе, але має реєстрацію). Подорож не з легких і не з дешевих. Білет у Київ з Луганська в один бік на одну людину обійдеться в більш ніж 1500 гривень. Тобто якщо їхати вдвох, то потрібно мати 6 тис. грн тільки на дорогу, яка триватиме півдоби через черги на кордоні. Для багатьох літніх людей це непідйомна сума, та й витримати таку важку подорож здоров'я не дозволить.

Навіщо "ЛНР" фактично закрила КПВВ "Станиця Луганська"

Є кілька очевидних причин, чому "ЛНР" слідом за "ДНР" перетворюється на зону резервації. І жодна з них не пов'язана з COVID-19. Якщо розсудити логічно, обмеження на в'їзд в "ЛНР" можна було б зрозуміти, але заборона виїхати не підпадає під "захист луганчан від COVID-19", адже навряд чи Пасічнику не все одно, чи завезуть в Україну з Луганська коронавірус.

Якщо б "влада" так піклувалася про здоров'я громадян, то перекрила б в'їзд-виїзд на Росію, не проводила б масових заходів, яких і зараз, і напередодні виборів у Держдуму було в "ЛНР" вдосталь. Та й під час самих виборів ніхто ніяких обмежень не дотримувався. Тобто справа точно не в епідемічній ситуації. Причини інші.

По-перше, обмежити пересування громадян – це загальноросійська тенденція, яку взяли на озброєння окупаційні адміністрації Донбасу. У Держдумі давно звучала ідея заборонити росіянам виїзд з РФ. Зараз російська влада розробляє новий порядок в'їзду і виїзду з РФ своїх громадян. В "ДНР", а потім і в "ЛНР", втілили ідею раніше. Не виключено, що саме на мешканцях цієї території Донбасу випробовується і новий порядок виїзду для росіян.

По-друге, в "ДНР" бізнес пасажирських перевезеннь в Україну через Росію з часу фактичного закриття КПВВ тільки розквітнув. Неодноразово повідомлялося, що годується з цього бізнесу верхівка влади в "ДНР", і саме тому їм невигідно повноцінно відкривати КПВВ на лінії розмежування. В "ЛНР" ватажки цей спосіб заробітка опанують тільки після закриття "Станиці".

По-третє, з "ЛНР", як і з "ДНР", тікають останні робочі кадри, абітурієнти вступають в українські виші. Закриття КПВВ в "Станиці" обмежить потік виїжджаючих в бік України, адже поїздка через Росію не тільки важка і недешева, а й вимагає наявності українського закордонного паспорту, який не всі встигли оформити. Також обмеження на КПВВ дуже ускладнить справи тих, хто їде в "ЛНР" продати житло, доведеться шукати способи, як провезти виручені за квартиру гроші через два кордона, як провозити речі на таку довгу відстань і ще багато інших питань.

Крім того, не треба забувати і про призовну кампанію, яка в "ЛНР" і "ДНР" стартувала цього року. Обмеження пересування через КПВВ не дозволить молоді втекти і оминути службу в "армії".

Врешті, Росія має свої інтереси у переселенні мешканців окупованого Донбасу. В уряді РФ пропонують дозволити жителям "ЛНР" і "ДНР" брати участь у програмі зі сприяння добровільному переселенню співвітчизників на територію Росії. Їм нададуть права подачі заяв на участь в цій програмі і отримання свідоцтва учасника держпрограми на території РФ. Тож чим менше людей переїдуть в Україну, тим більше погодяться переїхати хоч кудись на Росію, працювати там і заселяти Сибір та Якутію, аби втекти з цієї резервації.