У Тернополі розпочали судити правоохоронців, дії яких спричинили смерть людини

Тижневик "Номер один"

18 листопада колегією суддів судової палати у кримінальних справах Тернопільського апеляційного суду розпочато розгляд апеляційних скарг потерпілої Наталі К., сторони захисту та обвинувачених Назарія А., Станіслава Г., Олександра Д., Степана Д., Дмитра Л., Олега У., а також Департаменту патрульної поліції України на вирок Галицького районного суду м. Львова від 3 серпня 2021 року.

Цим вироком Назарія А., Станіслава Г., Олександра Д., Степана Д., Дмитра Л., Олега У. визнано винними за ч.1 ст. 28 — ч.3 ст. 365 КК України (перевищення влади та службових повноважень, тобто умисне вчинення працівниками правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих прав та повноважень, які супроводжувалися насильством, застосуванням спеціальних засобів та болісними і такими, що ображають особисту гідність потерпілого, діями, за відсутності ознак катування, які спричинили тяжкі наслідки, вчинених групою осіб) та призначено покарання у виді 8 років позбавлення волі із забороною обіймати деякі посади в державних органах, у тому числі, правоохоронних, строком на 3 роки. Відповідності до ст. 54 КК України, обвинувачених позбавлено спеціального звання – лейтенант поліції.

Також частково задоволено цивільний позов потерпілих – батьків і брата померлого та стягнуто з Державного бюджету України на їх користь 4 млн. 147 тис. 540 грн. моральної та матеріальної шкоди.
Не погодившись із судовим рішенням, учасники даного кримінального провадження подали апеляційні скарги. Так, обвинувачені Назарій А., Станіслав Г., Олександр Д., Степан Д., Дмитро Л., Олег У. та їх захисники у своїх апеляційних скаргах просили вирок місцевого суду скасувати і на підставі п.2 ч.1 ст. 284 КК України закрити кримінальне провадження у зв'язку з відсутністю в їх діях складу кримінального правопорушення. Також, з представник Департаменту патрульної поліції України, всі обвинувачені та їх захисники просили відмовити потерпілим у задоволенні цивільного позову.
Мати загиблого Наталія К., яка визнана потерпілою в цій справі, не оспорюючи фактичні обставини справи, просила вирок скасувати через м'якість та призначити усім обвинуваченим покарання у виді 10 років позбавлення волі з позбавлення права обіймати деякі посади в державних органах, у тому числі, правоохоронних, строком на 3 роки. Зазначила, що в ході судового розгляду в суді першої інстанції обвинувачені своєї вини не визнали, відмовились від дачі показів і неодноразово безпідставно зривали судові засідання.
На початку судового засідання у Тернопільському апеляційному суді потерпіла Наталя К. заявила клопотання про відвід одній із суддів, мотивуючи тим, що вона брала участь у розгляді матеріалів на етапі досудового слідства. Вислухавши думку інших учасників справи та вивчивши доводи клопотання у нарадчій кімнаті, колегія суддів відмовила Наталії К. в його задоволенні, оскільки в даному випадку відсутні визначені ст.76 КПК України підстави для відводу судді.
Також потерпіла Наталія К. на запитання суду повідомила, що будь-яких інших підстав для відводу суддів Тернопільського апеляційного суду вона не вбачає. Інші учасники справи відводів суддям не заявили.
Після цього суд перейшов до розгляду апеляційних скарг і заслухав доводи адвокатів обвинувачених. На цьому суд зробив перерву у засіданні.
У цій справі було висунуто обвинувачення, згідно з яким 9 лютого 2018 року, приблизно о пів на першу ночі працівники патрульної поліції м. Львова Назарій А., Станіслав Г., Олександр Д., Степан Д., Дмитро Л. та Олег У. двома службовими автомобілями приїхали у центральну частину м. Львова. Вдягнені у форменний одяг працівники поліції, маючи табельну вогнепальну зброю та спецзасоби, спільно, без будь-якої службової необхідності, не отримавши будь-якої заяви чи повідомлення про вчинення або про те, що готується правопорушення, без вказівки керівництва прийняли рішення зайти у заклад “Національна лотерея”.
У середині приміщення вони не повідомили адміністрацію “Національної лотереї” та присутніх про проведення поліцейських заходів, а розійшлись по залу та, всупереч Закону та явно виходячи за межі наданих їм прав та повноважень, розпочали проводити поверхневу перевірку окремих осіб. При цьому Дмитро Л. підійшов до потерпілого Володимира К. і запропонував йому добровільно викласти речі з кишень, що той і виконав. Продовжуючи свої незаконні дії, не маючи на це законних підстав, працівник патрульної поліції почав промацувати верхній одяг потерпілого з внутрішньої сторони, тобто фактично проводив особистий обшук. У цей момент Володимир К. дістав із внутрішньої кишені та кинув до рота поліетиленовий пакет. Як згодом було встановлено, пакет містив наркотичний засіб – канабіс. Обурений його вчинком, Дмитро Л., а згодом Назарій А., Станіслав Г., Олег У. та Степан Д. схопили Володимира К. за одяг та руки. У подальшому, продовжуючи безпідставно і незаконно застосовувати до нього фізичну силу, а фактично, незаконно вчиняючи насильницькі дії, працівники поліції викрутили потерпілому руки за спину, повалили на землю та застосували спеціальний засіб — одягнули на руки одноразові пластикові засоби стримуючої дії, чим позбавили його можливості самостійно дістати поліетиленовий пакет і врятувати собі життя.
Внаслідок незаконних насильницьких дій обвинувачених, безпідставному застосуванню фізичної сили та спецзасобу до потерпілого, спричинено смерть Володимира К., що завдало матеріальної та моральної шкоди у кримінальному провадженні у розмірі 4 млн. 147 тис. 540 грн., що більше ніж у двісті п'ятдесят разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та, згідно з п. 4 примітки до ст. 364 КК України вважається тяжкими наслідками.
Суд першої інстанції визнав ці обставини доведеними, однак на даний час його вирок не набрав законної сили і переглядається в апеляційному порядку.
Згідно зі ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.