Науковці влаштували дніпровським політикам «розбір польотів»

Днепр вечерний


Часи, коли політики в своєму піарі повністю покладались на експертів, лишилися позаду. Сьогодні в моді щирість. Політики у всьому світі не лінуються і самоістйно ведуть особисті блоги в соціальних мережах, де діляться думками з виборцями, розповідають про свій емоцій, вітчуття, плани. А як спілкуються в соцмережах політики у нашому місті?Дніпровські фахівці у сфері масової комунікації ретельно проаналізували текстові повідомлення, які залишають у соцмережах відомі політики нашого регіону. Як з’явсувалося, хтось із блогерів досить стриманий, хтось надто емоційний, а деякі для переконливості не гидують навіть міцним слівцем та жаргонною лексикою. Проте, їх читають тисячі громадян, їх цитують місцеві медіа. Отже, які найпоширеніші стилістичні прийоми застосовують політики у своїх посланнях, щоб «достукатися» до широких мас?На цю тему у науково-виробничому рецензованому журналі «Держава та регіони» вийшла цікава стаття, автори якої наші земляки – професор кафедри журналістики Університету митної справи та фінансів, доктор наук з державного управління Валерій Дрешпак та асистент кафедри журналістики Університету митної справи та фінансів, главний редактор «Днепра вечернего» Ірина Авраменко.
Авторы провели стилістичний аналіз текстів публікацій за період з листопада 2020 року до 15 жовтня 2021 року на особистих сторінках у мережі Facebook осіб, які є активними акторами в політичному просторі міста Дніпро: Бориса Філатова, Геннадія Корбана, Загіда Краснова, Андрія Денисенка, Максима Бужанського та Олександра Вілкула.
«Хулиган» Філатов
Борис Філатов має у мережі Facebook дві сторінки: суто офіційну та особисту, яку відстежує більше, ніж 281 тисяча осіб (дані станом на 15.10.2021). Дописи та манера спілкування Бориса Альбертовича зі своїми підписниками неодноразово ставали предметом критики опонентів. Але вдале використання стилістично забарвленої та стилістично зниженої лексики дозволили йому досягти популярності в соцмережах.
Сторінка створюється живою мовою, тут автор дозволяє собі сарказм та іронію стосовно опонентів, а інколи і відверті образи.
Філатов добирає «смачні» слова, навіть коли мова йде про нього самого або його родину: «Мне воевать, как дураку с горы катиться», «Женщина-камень, я тебя люблю».
Також у мові Бориса Філатова нерідко можна зустріти «анімалістичні» епітети й зоометафори: «полиция пару лет назад задержала бухую свинью за рулём».
Кожен допис Філатова зазвичай набирає сотні коментарів. Реакція автора на ці коментарі може бути також різною за стилістикою – від офіційної до іронічної. Наприклад, на питання: «А когда начнёте закрывать приемки металлолома? Целыми днями толпы бомжей с медью и столбиками от забора с центрального проспекта». Відповідь: «Да, Вы правы. Бомжи со мной в доле. Вернее, я с ними».
«Народний» Краснов
Дописи на сторінці відомого дніпровського політика Загіда Краснова (150 тисяч підписників) вирізняються прагненням автора зробити свою мову зрозумілую щироким масам. Стилістично його тексти вирізняють передусім просторічні слова та навіть жаргонізми, що надає постам яскравості: «Сегодня Верховная Рада потешила народ дракой. Или как модно говорить в соцсетях, «махачем», «Тюрьма – место «не фартовое», «Если хочешь «закосить» под меня…», «Нужно просто иметь «чуйку», цитують політика науковці. Також стилю мовлення цього політика пристуня іронія – він намагається глузливо оцінювати поточну політичну ситуацію, стан справ у місті. «И снова о суровых украинских мышах, съевших стратегический запас зерна. Теперь они пристрастились к алкоголю», «Кто живет в Днепре, тот с факультета «Тик-Тока» у Поплавского не смеется», іронізує політик.
«Барвистий» Денисенко
Сторінку Андрія Денисенка відстежує майже 52 тисяч осіб. Це чи не єдиний з топових політиків Дніпра, що дописує українською мовою. Денисенко віддає перевагу художньо-публіцистичним жанрам, його пости нагадують етюди та мініпамфлети. Мова цього політика поетична й образна, почасти – пафосна. Денисенко часто вживає яскраві епітети та метафори: «Розпечений степ пахне субтропічними дощами, а кургани довкола Дніпра вкриваються ковилою, як це було за козаків, бродників, уличів, сарматів, скіфів й перших арійських вождів». Стилістика багатьох дописів цього політика також є «плакатною», насиченою реченнями-гаслами: «Сьогодні – міжнародний день Дніпра, ріки, яка є колискою та віссю життя нашого українського народу», «Як у кожному жолуді закладена ідея дуба, так у кожному українському слові закладена ідея нашої нації».
Використовує цей автор і малопоширену лексику, новотвори: «Українською шумлять дніпрові діброви, ничить жалощами трава, снять туманні лани, українською мовчать мерехтливі зірки Чумацького шляху і співає душа». «Алегоричний» Бужанський
Стилістика дописів на сторінці Максима Бужанського (понад 52 тисяч підписників) підтверджує реноме цього автора, як «майстра алегорій», якому притаманне вміння висловити думки про поточну політичну ситуації крізь призму минулого. «На въезде в Киев Батыя остановил первый же патруль. А вы кто? – изумился Батый. Специальный антикоррупционный языковый патруль СНБО – оттарабанила девица, – документы есть? Батый растерянно молчал, вынырнувший из-за спины сотник, молча протянул пайцзу», таким чином Бужанський описує своє ставлення до мовного закону. За задумом Бужанського, читачі мають бачити сучасних героїв українського політикуму в історичних, біблейських та літературних персонажах.
Іронічний Корбан
Аналіз текстів сторінки Геннадія Корбана (понад 87 тисяч підписників) продемонстрував, що цей автор не женеться за експресією або образністю, проте з легкістю трансформує фразеологізми, вдається до мовної гри. Так, на новину про те, що Джозеф Байден став Президентом США, Корбан реагує дописом «Гуд Байден, друзья!». Він майстерно використовується прийом «навішування ярликів». Одну з вулиць Дніпра автор називає «Тупик Коломойського». Часто використовується й прийом аналогії: «Наш Днепр напоминает Гамбург, а кто-то говорит Мюнхен», «Днепр, как Нью-Йорк, никогда не спит. Всегда работает».
Автор часто вдається до іронії: «Впервые за долгое время навестил сессионный зал горсовета. Пришёл присматривать за Филатовым».
«Урочистий» Вілкул
Публікації на сторінці Олександра Вілкула (стежать майже 226 тисяч осіб), за оцінками наших експертів, не вирізняються стилістичним розмаїттям та експресією. Проте, обраний автором урочистий стиль мовлення дуже добре сприймається його цільової аудиторії. Переважно інформаційним приводом для дописів є свята та пам’ятні дати. Характерним для стилістики Вілкула є уживання речень-гасел: «60 лет назад наш народ первым покорил космос! Это – величайший триумф и наша история», «Сегодня День святых Веры, Надежды, Любови и их матери Софии. Давайте вместе поблагодарим тех, кто усыновляет детей, кто создает для них самое дорогое – семью». Піднесеність досягається також завдяки анафорі: «Мы стали настоящими друзьями… Мы оказали помощь… Мы очень дорожим». У «словнику Вілкула» багато мовних кліше, які органічно вписуються в стиль, обраний автором: «фабрики смерти», «все круги ада страшной войны», «потомки Победителей!», «Священная война» тощо.
Висновок, котрий роблять науковці – місцевий політичний бомонд розумє важність дописів в соціальних мережах. Наші політики використовують усі наявні стилістичні засоби увиразнення мови, таким чином підіймаючи політичну культури країни на новий рівень.