Донеччина: Сім років тому російські найманці збили два українські гелікоптери МІ-24

Близько третьої години ранку ракетами, випущеними російськими диверсантами з переносного зенітно-ракетного комплексу, було збито гелікоптер Мі-24П (бортовий номер «09 жовтий»). Він упав на околиці села Карпівка Слов’янського району. Загинули військові 16-ї окремої бригади армійської авіації авіабази міста Броди Львівської області: капітан, бортовий авіаційний технік вертолітної ланки Грішин Ігор Іванович та підполковник, командир вертолітної ланки Руденко Сергій Сергійович. Поранений капітан Євген Краснокутський потрапив у полон, і 5 травня 2014 року його було звільнено.

Того ж дня, 2 травня 2014 року, до Слов’янська з рятувальною місією вилетів гелікоптер з бортовим номером «40 жовтий». Отримавши інформацію, що один пілот з підбитого гелікоптера вижив, командир «40 жовтого» разом з екіпажем мали його розшукати. Гелікоптер було підбито.

Загинули льотчики: перший заступник командира вертолітної ескадрильї підполковник Сабада Олександр Борисович, командир вертолітної ланки підполковник Плоходько Руслан Володимирович, бортовий авіаційний технік вертолітної ланки майор Топчій Микола Миколайович.

За особисту мужність і героїзм, виявлені під час захисту державного суверенітету та територіальної цілісності України, Указом Президента України від 20 червня 2014 року № 543/2014 орденом Богдана Хмельницького III ступеня посмертно нагороджено: капітана Грішина Ігоря Івановича; підполковника Сабаду Олександра Борисовича; майора Топчія Миколу Миколайовича.

Указом Президента України від 02 серпня 2014 року № 631/2014 орденом Богдана Хмельницького І ступеня нагороджено: майора Краснокутського Євгена Олексійовича; підполковника Руденка Сергія Сергійовича (посмертно); підполковника Плоходька Руслана Володимировича (посмертно).

22 серпня 2016 року в селі Карпівка, на місці загибелі військовослужбовців, було відкрито два пам’ятні хрести.

День 2 травня 2014 року запам’ятався як трагічна дата в історії Слов’янського району не лише через події біля с. Карпівка. Адже на мосту через річку Сухий Торець на південній околиці Слов'янська у районі селища Андріївка група вороже настроєних цивільних та бойовиків заблокувала колону 1-го батальйону 95-тої окремої Житомирської десантно-штурмової бригади. Командування не наважувалося розблоковувати трасу силою. Колона стояла на дорозі та чекала. Під час проведення мирних переговорів російські найманці відкрили вогонь по українських солдатах, прикриваючись натовпом.

Від вибуху гранати з підствольного гранатомета загинув солдат Петро Миколайович Коваленко. Пострілом снайпера був убитий старший солдат запасу Сергій Іванович Панасюк. 7 десантників дістали поранення.

Указом Президента України від 19 липня 2014 року, за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, Петро Коваленко та Сергій Панасюк нагороджені орденами «За мужність» III ступеня (посмертно).

На місці загибелі воїнів 5 липня 2017 року було встановлено Пам’ятний Хрест з гранітною меморіальною дошкою.

У своєму зверненні з нагоди пам’ятної дати голова Донецької облдержадміністрації, керівник обласної військово-цивільної адміністрації Павло Кириленко зазначив:

«Сім років тому росіяни зробили черговий крок до загострення протистояння на сході України. Тоді вони вперше застосували переносні зенітно-ракетні комплекси проти української авіації.

Вже тоді було ясно, що нам протистоїть підступна й професійна армія, яка не цуратиметься брудних методів для досягнення мети. Тим цінніша відданість кожного, хто, знаючи це, все одно стояв і продовжує стояти на захисті своєї країни.

Вічна пам’ять тим, хто поклав життя у боротьбі за свободу і незалежність України. Героям слава!».

Владислав ЛЕОШКО.

Ілюстрація прес-служби Донецької ОДА.