Кінець дискусій: Що насправді розповів Блінкен про "Північний потік – 2"

Рішення адміністрації Джо Байдена відмовитись від максимльного пакету санкцій проти компаній – будівельників та експлуатантів "Північного потоку – 2", яке викликало багаторазові сеанси "здивування" у чинного українського президента, виявилось, здається, не до кінця зрозумілим і представникам законодавчої гілки влади США.

У всякому випадку, державному секретарю Блінкену, який виступав учора на слуханнях в міжнародному комітеті Сенату, довелося надовго зупинитися на цьому питанні.

Суть сказаного головою американської дипломатії зводиться до того, що в адміністрації Байдена всерйоз не вірять, що санкції на цій завершальній стадії будівництва російського газогону справили б якийсь серйозний вплив на ситуацію.

Наголошуючи на цьому факті, він назвав "найгіршим результатом" розвитку ситуації з газогоном варіант, за якого "будівництво трубопроводу завершено, в стосунки США з Німеччиною отруєні". На його думку, в цьому випадку у Німеччини не буде стимулу "сісти за стіл переговорів, щоб пом'якшити серйозні негативні наслідки від транспорту газу через цей трубопровід". Певна логіка в цій заяві, як би прикро це не звучало для українців, є. Шалена дипломатична активність, розгорнута в останні дні Києвом та Варшавою, могла би принести помітно більше плодів, якби була реалізована на кілька місяців, а бажано – і на кілька років раніше.

При тому з промови Блінкена перед конгресменами стає зрозуміло, що в Білому домі й самі не в захопленні від ситуації з "Північним потоком – 2". "Ми зробили виключення для санкцій, але це виключення може бути скасоване в будь-який час", - заявив Блінкен. Що звучить, звичайно, достатньо войовничо. Але викликає легке почуття роздвоєння свідомості – якщо "повні" санкції не могли зупинити будівництво "Північного потоку – 2" місяць тому, і Блінкен на цьому окремо наголошував, то чому Росія повинна боятись погрози стосовно їх застосування в майбутньому?

Більш реальними виглядають пасажі про спроби адміністрації США якось згладити ефект від цієї геополітичнї капітуляції. "Ми сказали нашим партнерам в Німеччині, що тепер вони повинні працювати з нами та іншими, щоб уникнути та пом’якшити будь-які потенційні наслідки від запуску цього газопроводу. А це означає компенсувати Україні збитки від потенційної втрати плати за транзит газу в обхід України. І переконатися, що Росія не може використовувати енергію як інструмент примусу проти України чи іншої країни в регіоні", - пообіцяв Блінкен конгресменам.

При тому посадовець нагадав учора і про сподівання з боку США на те, що боротьба з корупцією в Україні набере якихось більш практичних обрисів, ухвалене антикорупційне законодавство буде виконуватись на практиці, а довгоочікувана судова реформа врешті-решт буде реалізована.

Загалом, промова державного секретаря справила наступне враження – питання про завершення "Північного потоку – 2" є фактично вирішеним. При тому, щоби уникнути критики рішення Байдена в цій ситуації, Білий дім готовий йти на поступки Києву – та, звичайно, конгресменам, які підтримують Україну. Про можливий характер цих поступок Depo.ua писало вчора.

При тому наповнення частини економічного пакету для підтримки України у випадку більш ніж ймовірної втрати транзиту Вашингтон планує перекласти на Берлін, і це не дуже втішна новина. Хоча простим закликом до солідарності справа не обмежиться – і між США та Німеччиною бідіть змістовні переговори стосовно чи то майбутнього "української труби", чи то компенсації за її зникнення. І ця новина, насправді, трохи краща.

Втім, чим би не закінчились ці переговори, "так, як було раніше" українська ГТС вже не працюватиме. Із цим фактом слід змиритися – і почати осмислювати ймовірні сценарії її подальшого існування. Поки, знову таки, на це є бодай якийсь час.