Ринок землі в Україні: Мін'юст повідомив важливу інформацію для власників ділянок (інфографіка)

З 1 липня 2021 року в Україні відкривається ринок землі – громадяни зможуть вільно купувати та продавати ділянки. Міністерстві юстиції пояснило власникам земельних ділянок, як не стати жертвами шахраїв.

Мін’юст на своїй сторінці у Facebook опублікував кілька важливих правил для власників землі:

Подбайте про присвоєння земельній ділянці кадастрового номера. Це є так званий аграрний паспорт для землі та без такого кадастрового номера здійснити жодної юридичної операції із землею буде неможливо.

Подбайте, щоб речові права на земельну ділянку, тобто оренда або власність, були обов’язково внесені до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

У більшості людей право на землю знаходиться лише на паперових носіях. А це – відкритий шлях для шахраїв, які можуть підробити документи й звернутися, наприклад, до нотаріуса з підробленим документом. Крім того, коли немає відцифрованих даних у реєстрі, ніхто не знає, хто власник, окрім того органу, який видавав документ, в архіві якого знаходиться другий примірник документа.

Спеціалісти міністерства зазначають, що про відцифровку можна подбати як до 1 липня, так й після цієї дати. Для цього варто звернутися до нотаріуса, державного чи приватного, або до державного реєстратора. Тож, раджу підняти ваші документи, звернутися до нотаріуса або до державного реєстратора й подбайте про внесення даних до реєстру. Ваш документ буде відсканований у державний реєстр і в кольоровій копії буде там знаходитися.

Особливу увагу Мін’юст звертає на небезпеку рейдерство, яке досі не визначене законодавством. А реальному житті існує два види рейдерства:

Реєстраційне. Державний реєстратор здійснює незаконну реєстраційну дію. Тоді людині треба звертатись зі скаргою на дії державних реєстраторів до Міністерства юстиції, до Офісу протидії рейдерству.

На підставі підробки документів. В цьому випадку варто звертатися до Національної поліції. Це шахрайство, це вже кримінальна справа, яка має бути розслідувана. Наразі Міністерство юстиції не має повноважень реагувати на такі порушення.

"Підробка документів трапляється лише тоді, коли громадяни не подбали про цифрування прав. Тому насправді дуже просто самому себе захистити для того, щоб потім не звертатися ні до Офісу протидії рейдерству, ні до Національної поліції. Дотримання правил майнової гігієни — це, дійсно, внесок кожного українця в майбутнє власності в України", – підсумували у Мін’юсті.

Раніше націоналісти під Конституційним судом вимагали скасування законів про відкриття ринку землі. Також експерт проаналізував політичні, соціальні та демографічні наслідки відкриття ринку землі в Україні.