В Україні готують проект про захист прав інвесторів на первинному ринку нерухомості

Як відомо з джерела, 26 квітня 2021 року проходило засідання Міжвідомчої робочої групи з питання інвентаризації незаконних новобудов. Іншими словами, законодавці шукають державний механізм для захисту прав інвесторів на первинному ринку нерухомості. Як повідомив заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко, на засіданні була напрацьована постанова», яку далі направлять на розгляд до Кабінету Міністрів України. Він також наголосив, що робота з постраждалими інвесторами буде проводитися не лише в столиці, а по всій Україні.

Крім цього, нещодавно була проведена зустріч з холдинговою компанією «Київміськбуд», яка взяла на добудову заморожені проекти девелопера «Укрбуд», на якій ХК отримала всі права на введення в експлуатацію нових ЖК.

Нещодавно також Національний банк України, МВС, СБУ, а також Київська міська державна адміністрація разом із Фондом гарантування вкладень та іншими сторонами підписали Меморандум про допомогу потерпілим від дій колишнього банку «Аркада». МВС України та Нацполіція пообіцяли тримати під контролем ситуацію та провести неупереджене, відкрите розслідування за фактами привласнення коштів банком «Аркада».

Поки представники влади все ще ламають голову над законним механізмом захисту прав інвесторів та інвентаризацією незаконних недобудов, на просторах Інтернет успішно існують та розвиваються ресурси для перевірки надійності різних ЖК.  Наприклад, на ресурсі Bild.ua кожен охочий може перевірити надійність обраної новобудови чи замовити експертний звіт по будь-якому об’єкту. На сервісі також проектам виставлені оцінки – Індекси надійності. Це оцінка, яку надають новобудові, перевіряючи її по 42-х параметрах авторської методології. Згідно набраним балам, кожна новобудова отримує свій щит:

зелений – 190-220 балів, високий Індекс надійності. Інвестувати в такі проекти абсолютно безпечно;

помаранчевий – 149-189 балів, середній Індекс надійності. Перш ніж вкладати гроші в такі новобудови, варто врахувати всі їхні нюанси;

червоний – 148 і нижче балів, низький Індекс надійності. Купувати нерухомість в таких об’єктах небезпечно.

Згідно з даними ресурсу, 222 новобудови в Києві незданих, але з опублікованими звітами. В таблиці нижче продемонстрована кількість ЖК з різними Індексами надійності.

Зелений щит

Помаранчевий щит

Червоний щит

кількість

%

кількість

%

кількість

%

76

34.2 %

55

24.8%

91

41.0%