За «конфіденційним» проєктом: скандальна компанія «Рісойл» незаконно будує пірс у Чорноморському порту

Дерибан по-одеськи: громадянин Грузії, домовившись із громадянином Латвії та використовуючи бюджет України, створили схему постачання вантажів до окупованого Росією Криму. І все це – на території Чорноморського торговельного порту. Хто і за які кошти будує в Чорноморську новий пірс? І як із цим пов’язана місцева влада? Розслідувала Наталія Мальцева.

Громадянин Грузії Шота Хаджішвілі — директор компанії «Рісойл», що була причетна до кримінальної справи з титановою рудою, та яку свого часу підозрювали у постачанні зерна до окупованого Криму.

На території Чорноморського порту його компанія розпочала будівництво двостороннього пірса, і це викликало занепокоєння всієї портової спільноти країни. І є чому непокоїтися: будівництво пірсу було представлено забудовником як масштабний інвестиційний проєкт, що приведе порт до великих прибутків. Але насправді ситуація – протилежна, і відношення до неї мають злісні корупціонери.

Шота Хаджішвілі Фото: СтопКор

У 2017 році Адміністрацію морських портів України очолив латвієць Райвіс Вецкаганс. Він одразу ж почав заявляти, що порти мають бути віддані в концесію, тобто фактично – у приватні руки. Однак репутація у цього «реформатора» досить сумнівна: він уже ставав фігурантом гучних корупційних скандалів у Латвії та Росії. А батьківщину залишив, позаяк був звинувачений у спричиненні збитків пароплавству, де працював, на 18 млн євро.

Райвіс Вецкаганс Фото: СтопКор

Зв’язок із місцевою владою латвійцю вдалося налагодити дуже вдало. Адже попри те, що будівництво відбувається у прибережній смузі та до документів на нього мав бути публічний доступ, лише на основі меморандуму з приватною компанією «Рісойл» уся проєктна документація виявилася… конфіденційною.

І, попри те, що «СтопКор» надіслав усі необхідні запити, у державному НДІ знімальну групу не пустили далі посту охорони та відправили до забудовника. А у місцевому відділі ДАБК у відповідь на спроби журналістів дізнатися, яким чином будівництво було погоджене, – така ж конспірологія. Очільниця відділу ДАБК виконкому Чорноморської міськради Олена Липач навідріз відмовилася коментувати все, що стосується загадкового пірса.