Запуск «Північного потоку-2» становитиме військову загрозу для України та НАТО — очільник МЗС Польщі

У цьому переконує міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау в інтерв'ю Rzeczpospolita.

Він наголосив, що нещодавно президент РФ Володимир Путін після завершення будівництва «Північного потоку-2» заявив, що «Україні доведеться проявляти добру волю і поводитися ввічливо». «Ви знаєте, що це означає в устах російського лідера. Це загроза. Політика повинна проводитися виходячи з реалій сьогодення, а не на основі власних бажань. Росія проводить агресивну політику щодо своїх сусідів, використовуючи збройні напади, шантаж та погрози», — наголошує польський дипломат.

Він зазначає, що «Північний потік-2» з самого початку був проєктом, спрямованим на руйнування єдності Заходу. Каже, що уряд Німеччини потрапив у цю паску, а зараз те саме робить адміністрація президента США Джо Байдена. Рау нагадав, що цього тижня у Вашингтоні відбуваються переговори між близькими соратниками канцлерки Німеччини Ангели Меркель та радниками президента Байдена щодо завершення «Північного потоку-2».

«Ця формула американо-російсько-німецького діалогу не може замінити переговори між Америкою і союзниками по НАТО на східному фланзі, які по-особливому відчують на собі наслідки цих рішень. Адже цей газопровід радикально зміцнить спільні інтереси Німеччини та Росії і буде нести пряму загрозу миру в Європі. Військова загроза для України, а також Польщі та інших країн НАТО», — каже міністр. Що треба знати про «Північний потік-2»?

Газопровід «Північний потік-2» будує російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. Прокладання труб у водах Німеччини поновили з 5 грудня 2020-го. До того будівництво майже рік було на паузі через санкції США щодо європейських підрядників.

Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу, а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. Але в Німеччині кажуть, що не можуть зупинити процес, адже проєкт будівництва схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.

24 січня будівництво «Північного потоку-2» поновилось у водах Данії. Наразі «Північний потік-2» готовий на понад 95%. 4 червня Путін заявив про завершення будівництва на одній з двох ниток газопроводу.

У разі завершення проєкту Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.