Мелітопольська черешня: виробники підраховують збитки через затяжні дощі

Виробники черешні підраховують збитки. Після затяжних дощів врожай здебільшого залишився на деревах у садах. Втрати склали 70-90 відсотків врожаю.

Про це повідомив Геннадій Подживалов, голова правління Асоціації виробників “Мелітопольська Черешня” в етері програми "Сьогодні. Головне".

Причини неврожаюЗа словами Геннадія Подживалова, через неврожай та погану якість ягоди, цього року фермери не змогли вийти на ринок під брендом “Мелітопольська черешня”, котрий асоціація виробників запатентувала у вересні 2020-го року.

"Для виробників черешні Мелітопольського району цей рік був найбільш невдалим за останні 5-7 років. Річ у тому, що ми сподівалися, що врожай буде хорошим тому, що цвітіння було пізніше, була тепла погода. Але в період дозрівання плодів пішли масові опади", — каже Геннадій Подживалов.

Геннадій пояснює, що корінь рослини, це своєрідна помпа, яка вбирає занадто багато вологи. Ягоди насичувалися вологою і в цей період було прохолодно, а щойно потеплішало, ягоди почали тріскатися, втрачати товарний зовнішній вигляд і смакові якості. Особливо висока температура спостерігалася у нічний час, все це викликало гниття ягід на деревах.

Також голова правління Асоціації виробників “Мелітопольська Черешня” додає, що багато фермерів намагалися врятувати ягоду, обробляли препаратами, стримуючи негативні явища. Але з огляду на те, що дощі були системними, ці препарати погано спрацювали.

"Втрати в середньому склали від 70 до 90%. Ми не змогли ягоду відвезти далеко, одиниці змогли її відвезти. Тому в цьому році ситуація дуже плачевна і витрати, які були пов'язані зі збором врожаю, на деревах не можна було залишати розтріскану ягоду, її потрібно було зняти тому, що це негативні наслідки для дерев", — наголошує Геннадій Подживалов.

Як неврожай черешні вплинув на ринокЗа словами Геннадія Подживалова, “Мелітопольську черешню” чекали на ринках України по всіх регіонах. І хоча логістика була налагоджена, не довезти товар не вдалося.

"Якщо ми рахуємо за нормою, то сухих речовин в ягоді має бути 15-17% то в цьому випадку було 5-7%. Ягода була перенасичена вологою. Вона була м'яка, тендітна і везти її на далекі відстані та давати їй стрес охолодженням було дуже небезпечно", — акцентує голова правління.

Наразі фермери та виробники черешні думають про використання нових технологій, але поки що вони занадто дорогі: "Ми живемо в зоні ризикованого землеробства, у нас то дощі, то град, то перепади температури. Є технологічні способи, якими можна продовжувати дозрівання або захищати ягоду від розтріскування, але це все не так вже й дешево. Не кожен фермер може це собі дозволити на сьогодні".

Бренд "Мелітопольська черешня"За словами Геннадія Подживалова, бренд "Мелітопольська черешня" асоціація отримала від міністерства розвитку економіки України та інституту патентування. На разі йдуть перемовини із Європейською комісією, що керує використанням географічно брендованої продукції на території Європейського Союзу.

Також Геннадій Подживалов зазначив, що перелік документів великий, список потрібних паперів викладений на трьох сторінках. Процес може зайняти до двох років часу, адже вимоги до самого пакету документів та продукції високі. Умови, в яких вирощують плоди та саму продукцію буде обстежувати спеціальна комісія. Згодом брендом зможе скористатися будь-яке підприємство, яке відповідає вимогам.