Ввічливі колектори: в Україні почав діяти закон, що забороняє шантажувати боржників та їхніх рідних

В Україні вступив у силу закон №1349-IX, який встановлює правила спілкування колекторів з боржниками. ASPI news публікує деталі законодавчих нововведень.

Нав'язливі дзвінки колекторів боржникам та їхнім рідним, а також шантаж і погрози мають відійти у минуле. Адже з 14 липня в дію вступив документ, який має на меті врегулювати питання етичного поводження колекторських фірм з особами, які вчасно не погасили кредит.

Контроль над колекторськими компаніями відтепер здійснюватиме Національний банк, саме він здійснюватиме нагляд над дотриманням встановлених правил про захист прав споживачів фінансових установ та застосовуватиме заходи впливу в разі необхідності.

Згідно із законом, колекторські фірми мають бути внесені до офіційного реєстру. Всі юридичні особи, які займаються врегулюванням питань простроченої заборгованості, повинні були подати до Нацбанку відомості для того, аби їх внесли до офіційного списку. У випадку, якщо вони проігнорували цю вимогу, кредитор повинен буде розірвати договір із компанією достроково або ж сплатити штраф у розмірі 85-136 тисяч гривень.

Для взаємодії колекторів і боржників встановлені наступні правила

Кредитор протягом 10 робочих днів має повідомити боржника про залучення колекторської компанії до врегулювання простроченої заборгованості.

Кредитор мусить надати споживачу докладну інформацію про колекторську компанію, яку він залучає – найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний номер юридичної особи, адресу та електронну пошту.

Протягом 5 робочих днів після першої взаємодії споживачу мають бути надані документи, які підтверджують інформацію про наявність боргу – детальний розрахунок за кожним періодом, підставу нарахування відсотків. До моменту, доки документи не будуть надані споживачу, кредитодавець не матиме права повторно з ним взаємодіяти.

Заборонено вчиняти будь-які дії, що принижують особисту гідність, свободи, права в власність боржника, використання шантажу і погроз.

Забороняється вводити в оману споживача щодо розміру простроченої заборгованості та наслідків, які можуть настати у випадку невиконання умов договору.

Забороняється вимагати від споживача, його близьких, поручителя, спадкоємця чи роботодавця брати на себе зобов'язання щодо простроченої заборгованості, якщо законом не передбачене інакше.

Забороняється без попереднього погодження проводити особисті зустрічі зі споживачем або його близькими.

Забороняється турбувати боржника більше, ніж двічі на добу – у часовий проміжок з 20:00 до 9:00, а також у вихідні, святкові і неробочі дні.

Забороняється приховувати інформацію про номер, з якого був здійснений дзвінок або ж надсилалося відповідне повідомлення.

Колекторська компанія має фіксувати взаємодію зі споживачем за допомогою аудіо- та відеофіксації. Якщо колектори порушуватимуть встановлені правила етичної поведінки зі споживачами, на них очікує штраф у розмірі від 51 тисячі до 102 тисяч гривень.

Якщо ви давали дозволу дзвонити на ваш телефон, але отримуєте дзвінки від колекторів, це значить, що вони та фінансова компанія порушують чинне законодавство. Для того, аби себе захистити, необхідно принаймні знати назву колекторської фірми, яка вас тривожить. Якщо не вдається самостійно вирішити ситуацію, можна написати заяву в НБУ, Уповноваженому Верховної Ради України або ж в суд.

Раніше депутати Верховної Ради розповіли кореспондентам ASPI news, які із ухвалених під час п'ятої сесії законів вважають найбільш важливими, а за які ініціативи їм соромно. Також повідомлялося, що в Україні скасували обов'язкове користування паперовими трудовими книжками.