Зустріч Байдена і Меркель: чому саміт лідерів Німеччини та США став провалом для влади Зеленського

15 липня канцлерка Німеччини Ангела Меркель здійснила робочий візит у Вашингтон, де зустрілася з президентом США Джозефом Байденом. Сторони підписали низку угод про співпрацю, зокрема Вашингтонську декларацію, яка, серед іншого, передбачає протидію агресивній політиці Росії та Китаю. Водночас Німеччина не відмовилась від реалізації проєкту “Північний потік-2”, а нещодавні заяви президента Володимира Зеленського щодо дружби з КНР можуть призвести до суттєвого послабленням підтримки України з боку Сполучених Штатів.

PRM.UA розбирався, чому зустріч лідерів Німеччини та США стала ще одним провалом президента Зеленського та його оточення.

Візит Меркель до Вашингтону: про що канцлерка домовилася з Байденом

Меркель здійснила, мабуть, останню велику закордонну поїздку перед тим, як піти з посади. Вона прибула до США, щоб на позитивній ноті завершити своє перебування на посаді федеральної канцлерки. І їй це вдалося. Зустріч з американським президентом, яка мала на меті нормалізувати трансатлантичні відносини, завершилась для Меркель більш ніж успішно.

Відомо, що за час президентства Дональда Трампа Німеччина та особисто Меркель зазнали жорсткої критики з боку тодішньої адміністрації США. Заяви Трампа щодо недостатніх внесків у НАТО, співпраці з Китаєм та Росією призвели до погіршення відносин між Сполученими Штатами та Німеччиною як у політичній, так і в економічній сферах.

“Вікно Байден-Меркель”: Банкова вчергове втратила можливість просування українських інтересів

Однак, після приходу до влади Байдена США знову взяли курс на укріплення стосунків з Європою, а передусім з Німеччиною. “Америка повернулась” – під цим лозунгом Байден виграв президентські вибори й слідує цим курсом у міжнародній політиці. У ході свого європейського турне президент США кілька разів наголосив на важливості нормалізації відносин з Німеччиною, зокрема через необхідність спільного захисту принципів демократії від агресивних режимів Росії та, у першу чергу, Китаю.

Ймовірно, саме необхідність відновити трансатлантичну гармонію зумовила деякі поступки, на які пішла адміністрація Байдена, зокрема у питанні “Північного потоку-2”. США відмовились від посилення санкцій проти компаній, що будують російський газопровід. Німеччина ж продовжила кроки по запуску ПП-2 як суто економічного проєкту, визнаючи, однак, можливі ризики для України та Європи.

Таким чином, зустрічі у Вашингтоні передували дружні кроки США у бік Німеччини, кульмінацією яких стала розмова Меркель і Байдена в Білому домі. Крім того, німецька канцлерка зустрілася з представниками Республіканської партії, зокрема з лідером республіканців у Палаті представників Конгресу США Кевіном Маккарті. Також на зустрічі була присутня колишня претендентка на пост американського президента Гілларі Клінтон.

Зустріч Байдена і Меркель: лідери двох країн підписали важливу угоду

Результатом переговорів стала Вашингтонська декларація, підписана Байденом і Меркель. Цей документ визначає політику США та Німеччини на світовій арені, виходячи зі спільних демократичних цінностей і принципів. Також декларація визначає Німеччину як особливого партнера США у Європі. Подібні документи США підписували лише з кількома країнами, зокрема з Ізраїлем і Британією.

У декларації йдеться про готовність двох країн захищати відкритий світ, у якому всі народи можуть вільно обирати своє майбутнє. США та Німеччина заявили про необхідність захищати вільний світ від різноманітних сфер впливу, які можуть утворюватисья різними методами – від анексії чужих територій, мілітаризації енергетичних потоків до спроб взяти під контроль інформаційний простір. Також наголошується на важливості свободи судноплавства як однієї з основ вільного й демократичного світу.

Зеленський в Берліні: чому переговори з Меркель закінчилися повним фіаско для України

“Цей документ підтверджує нашу прихильність до твердих демократичних принципів, які фундаментальні для обох наших країн, а також те, як ми будемо їх застосовувати, щоб відповідати на найбільш значні виклики зараз і в майбутньому”, – сказав Байден під час пресконференції.

Крім того, для поглиблення американсько-німецького діалогу буде запущений багатовекторний Форум майбутнього, на якому будуть обговорюватися шляхи реалізації спільних задумів та принципів, зазначених у Вашингтонській декларації. Також лідери країн анонсували запуск окремого економічного діалогу між США та Німеччиною, що на фоні активності Китаю можна вважати додатковою заявою про намір захищати свої інтереси від економічної експансії Пекіна.

Так, останній закордонний візит Меркель можна вважати тріумфальним для неї особисто і для Німеччини загалом. Наступний федеральний канцлер матиме у своєму розпорядженні не лише заяви США про партнерство, але й конкретні документи.

“Північний потік-2”: програш команди Зеленського

Однією з тем обговорення у Білому домі було питання енергетичної безпеки, зокрема російського газопроводу “Північний потік-2”. Байден ще перед зустріччю з Меркель в овальному кабінеті чітко дав зрозуміти, що США готові піти на поступки Берліну щодо ПП-2 заради нормалізації відносин між двома країнами.

Україна має залишитися транзитером газу після старту “Північного потоку-2” – Меркель

Втім, під час пресконференції президент США заявив про свої розбіжності з Меркель у питанні російського газогону. Водночас американський лідер визнав право Німеччини ризикнути й запустити “Північний потік-2”. Своєю чергою канцлерка запевнила, що розуміє всі можливі ризики й вже отримала гарантії того, що Україна залишиться транзитером газу. Меркель також оголосила про готовність “задіяти механізми Євросоюзу”, якщо російський газопровід нестиме небезпеку територіальній цілісності України. Для Києва це слабка заява, адже конкретних гарантій безпеки досі немає.

На думку дипломата Костянтина Єлісєєва, українська влада мала гарну можливість скористатися зустріччю Меркель і Байдена для захисту національних інтересів України. Однак Банкова проґавила цей шанс.

Найбільшим упущенням було не почути жодного слова від Байдена і Меркель про готовність Вашингтона і Берліна збільшувати відповідальність Росії за продовження агресії проти України. Ця ситуація якщо не показова, то дуже загрозлива. Мовчання американської та німецької сторін без прямого звернення до російського агресора “піти з України” не вселяє надій на прогресивний розвиток у врегулюванні. Тим більше на фоні женевських перемовин з Путіним.

Костянтин Єлісєєв Дипломат, експредставник України при Європейському Союзі

Під час свого візиту до Берліна Зеленський також мав можливість переконати Меркель у необхідності зробити більш чітку заяву не лише по “Північному потоку-2”, але й провести детальне обговорення цього питання з Байденом. Однак, після численних заяв українського президента про недостатню підтримку Німеччини та особисто пані канцлерки, переговори Зеленського у Берліні та зустріч Меркель і Байдена у Вашингтоні були приречені на провал для Зеленського та України.

“Північний потік-2” не питання політики: Путін відмовився обговорювати газогін в нормандському форматі

“Зеленський не привіз з Берліну жодної, хоча б якось формалізованої гарантії для України на випадок запуску “Північного потоку-2”. Єдина фраза, яка прозвучала з цього приводу – це коли Меркель сказала, що “ми б хотіли, щоб Україна залишалась транзитною державою. Дипломатичною мовою це означає щось на кшталт: “та йдіть ви”. Тобто немає жодних фінансових та безпекових гарантій. Як і домовленостей, або принаймні обіцянки того, що будуть проведені переговори з німецькими розподільниками газу щодо використання ними української труби”, – говорить політичний експерт Тарас Чорновіл.

На думку Єлісєєва, наразі Зеленський міг би провести телефонні переговори з Меркель та дізнатись особисто від неї про результати переговорів з Байденом. Однак, навіть на такий рівень співпраці вже не варто розраховувати.

“Північний потік-2”: кандидати у канцлери Німеччини виступили на захист інтересів України

“Прикро, але навіть на такий розвиток розраховувати, схоже, не доводиться, а надто після дивакуватих заяв з Банкової з обвинуваченнями Меркель у здачі інтересів України. Нетактовний підхід, який, можливо, гарно підходить до розмовного гумористичного жанру, але точно є безглуздим для міжнародних справ, якщо не диверсійним”, – зазначає дипломат.

Банковій слід нарешті навчитися не обвинувачувати всіх навколо у своїх бідах, а бачити та ефективно використовувати “вікна можливостей” для просування українського інтересу. Вікно Байден-Меркель закрилося.

Костянтин Єлісєєв Дипломат, експредставник України при Європейському Союзі

Отже, дипломатичні скандали та критика Зеленського у бік західних партнерів зумовила сьогоднішню позицію Німеччини щодо України. І якщо українська влада не змогла вплинути на запуск “Північного потоку-2”, то отримати від США та Німеччини конкретні гарантії безпеки та фінансової компенсації було цілком можливо.

“Поворот на Схід”: хвалебні заяви Зеленського щодо Китаю та погіршення відносин з США

Підписання Вашингтонської декларації засвідчило наміри США та Німеччини протистояти агресивній політиці Китаю. І якщо у Берліні не готові розірвати торгові відносини з Пекіном, то Сполучені Штати прямо називають Китай своїм основним стратегічним ворогом.

На цьому тлі заяви Зеленського та його оточення щодо необхідності зміцнити відносини з КНР, похвала китайській комуністичній партії та оголошення Китаю “основним партнером України” виглядає як спроба шантажу колективного Заходу. Мовляв, якщо США та Європа не збільшать підтримку України, не дадуть більше грошей, не почнуть постачати зброю, то ми “перестанемо з ними дружити”.

Китай шантажує Україну поставками вакцини проти COVID-19 – ЗМІ

Як відомо, Сполучені Штати щорічно виділяють України близько 700 мільйонів доларів допомоги, послідовно й систематично підтримують територіальну цілісність і суверенітет України. Таку ж позицію займає і Європа. Водночас Китай досі не підтримував жодних міжнародних резолюцій щодо російської агресії на Донбасі та в окупованому Криму. Піднебесна утримується від чіткої позиції щодо України, на відміну від Заходу. Натомість КНР вважає за можливе тиснути на Київ та вимагати не підтримувати резолюцію ООН щодо порушень прав людини у Сінцьзяні, де відбуваються системні репресії проти уйгурів.

На думку експертів, на Банковій готові ризикнути добрими відносинами з США заради китайських кредитів, які Україна отримала після того, як відізвала свій підпис у вищезгаданій резолюції. Зокрема політолог Тарас Березовець підтвердив, що в Офісі Зеленського вже почали активну співпрацю з Китаєм.

Київ обміняв права людини й наших західних союзників насамперед США) на китайські кредити, за які ж Китай будуватиме в Україні аеропорти, швидкісні залізничні магістралі, вокзали, мости й дороги. Китайська преса також радіє, що Київ потрапляє до сфери впливу Пекіна.

Тарас Березовець політолог, телеведучий

Він також додав, що українсько-китайська угода негативно вплине на відносини з Вашингтоном.

І дійсно, після “китайських” заяв Зеленського у США вирішили перенести візит українського президента до Вашингтону. Зустріч лідерів України та Сполучених Штатів мала відбутись у липні, однак наразі немає навіть орієнтовної дати, лише заяви, що “ймовірно у серпні”.

Крім того, у США попередили Україну щодо економічної співпраці з Китаєм, особливо коли йдеться про можливу втрату контролю над стратегічними підприємствами.

Захоплення, приклад і стабільність: як “слуги” Арахамія і Корнієнко вітали Комуністичну партію Китаю зі 100-річчям

Так, заступник помічника держсекретаря США з питань Європи та Євразії Джордж Кент заявив, що американські бізнесмени, які працюють з Китаєм, часто заявляли про випадки крадіжки інтелектуальної власності та спроби взяти під свій контроль ключові підприємства в інших країнах. Те ж саме нещодавно загрожувало українському підприємству “Мотор Січ”.

“Ми вважаємо, що українським держслужбовцям і компаніям треба бути дуже пильними, щоб уникнути цієї потенційної втрати контролю над інформацією про виробництво”, – застеріг Кент.

На думку Тараса Чорновола, українська влада остаточно вирішила розвернутись у бік далекого Сходу, про що свідчить провальний візит Зеленського у Берлін. Експерт зазначає, що на Банковій заздалегідь очікували негативного результату від цієї поїздки, щоб у майбутньому виправдати своє бажання дружити з Китаєм.

Гадаю, це був очікуваний результат для команди Зеленського. Йому потрібно було витримати кілька днів ганьби, але у підсумку отримати необхідний результат – мати альтернативу в особі Китаю. Мовляв, нас Європа кинула й нам нема більше до кого йти. Тепер вже велике питання, чи захоче зустрічатися з ним Байден, адже такого переговорника нікому не хочеться.

Тарас Чорновіл політичний експерт

Азійське турне президента: Арестович заявив, що Україна може “розвернутися на Схід”

Його думку підтвердив речник української делегації у Тристоронній контактній групі Олексій Арестович, коли заявив про можливість “розвороту України на Схід”, та “ймовірного перегляду геополітичного вектора”.

“Якщо Захід захоче подружитися з Росією ціною здачі українських інтересів або значної їх частки, то ми розвернемося на Схід, і так перебалансуємо нашу позицію”, – сказав Арестович і додав, що Захід нібито настільки боїться Китаю, що готовий налагоджувати відносили з РФ ціною здач інтересів України.

Наразі США та Європа продовжують підтримувати Україну у протидії російській агресії, вводять нові санкції проти Кремля та не визнають окупований Крим російською територією. Схоже, на Банковій вирішили шантажувати Захід, зокрема США. Однак результатом цієї авантюри може стати втрата підтримки ключових міжнародних партнерів, пастка китайських кредитів та посилення тиску з боку Росії, яку наразі стримує колективний Захід.

Нагадаємо, на думку політолога, народного депутата VI скликання Віктора Уколова, через політику Зеленського в Україні може знизитись рівень підтримки НАТО.

Як заявив в ексклюзивному інтерв’ю “Прямому” заявив п’ятий президент та лідер “Європейської Солідарності” Петро Порошенко, команда Володимира Зеленського повністю провалила роботу у напрямку міжнародної політики.

Раніше народна депутатка фракції “Європейська Солідарність” Іванна Климпуш-Цинцадзе зауважила, що через нахабну поведінку Зеленського міжнародні партнери послабили підтримку України.

Зазначимо, що Давид Арахамія переконаний, що між правлячими партіями України та Китаю є багато спільного, оскільки їхнім девізом є служіння народу.

У зв’язку з цим політолог Тарас Чорновіл заявив, що Володимир Зеленський явно “наслідує” політику “Партії Регіонів” та її очільника Януковича, щодо хибних поглядів на співпрацю з Китаєм

Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.