Німеччина готова запровадити санкції проти РФ, якщо та використає «Північний-потік-2» проти України — ЗМІ

Таке передбачає проєкт угоди між США та Німеччиною щодо запобігання загроз, які несе російський газопровід, повідомляють з посиланням на свої джерела Bloomberg та Reuters.

Так, угоду мають підписати уже найближчим часом. Як пише Bloomberg, відповідно до угоди, якщо Росія спробує використовувати газ як зброю проти України, Німеччина вживатиме заходів сама та наполягатиме на аналогічних кроках на європейському рівні. Вони включатимуть зокрема санкції для обмеження експорту енергоносіїв з Росії.

Високопоставлений американський чиновник, який вирішив залишити анонімним, розповідає, що сторони довго шукали конкретне формулювання, у якому б Німеччина присягнулася б перекрити потік газу через «Північний потік-2» в разі, якщо Росія спробує тиснути на Україну. Водночас у Берліні довгий час опиралися такому кроку, заявляючи, що така загроза тільки ще більше політизує проєкт, який, як стверджує канцлерка Ангела Меркель, є виключно комерційним.

Як пише Reuters з посиланням на свої джерела, угода буде містити зобов'язання як США, так і Німеччини забезпечити збільшення інвестицій в енергетичний сектор України, щоб компенсувати будь-які негативні наслідки від запуску російського трубопроводу.

«Виглядає непогано», — каже одне з джерел. Інше додає, що угода між Вашингтоном і Берліном «зніме побоювання, висловлені законодавцями США, а також владою України».

Reuters зазначає, що старший радник держсекретаря США Дерек Чоллет має зустрітися з українською владо у Києві 20 та 21 липня, щоб підтвердити стратегічну цінність американо-українських відносин. Зустріч Меркель та Байдена16 липня президент США Джо Байден вперше після вступу на посаду приймав у Вашингтоні канцлерку Німеччини Ангелу Меркель. Головною темою перемовин між Байденом і Меркель був російський газопровід «Північний потік-2». Лідери США та Німеччини погодилися, що не можна допустити, щоб Росія використовувала енергетику як зброю проти сусідів.

Водночас після зустрічі у політиків залишилися розбіжності щодо «Північного потоку-2». Що треба знати про «Північний потік-2»?

Газопровід «Північний потік-2» будує російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. Наразі «Північний потік-2» готовий на понад 95%. 4 червня Путін заявив про завершення будівництва на одній із двох ниток газопроводу.

Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу, а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. Але в Німеччині кажуть, що не можуть зупинити процес, адже проєкт будівництва схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.

У разі завершення проєкту Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи.