З Нацбанку йде керівник ще одного департаменту. Він пропрацював у регуляторі 12 років

Про звільнення Новикова повідомила пресслужба НБУ.

Регулятор запевнив, що Новиков припинив із ним співпрацю «за угодою сторін». Тепер обов'язки очільника департаменту виконуватиме його заступник та начальник першого управління перевірок банків та фінансових груп Андрій Козак. Крім того, департамент виїзних перевірок вирішили реорганізувати в департамент інспектування. Таку зміну Нацбанк пояснює прагненням підвищити ефективність інспекційних перевірок банків та небанківських фінансових установ, а також вдосконалити власну структуру.

Керівник департаменту ліцензування НБУ Олександр Бевз, який раніше теж оголосив про свою відставку, зазначив, що Новиков також відіграв значну роль у процесі націоналізації «ПриватБанку».

«Денису я, перш за все, дякую за принциповість як члена наглядових комітетів НБУ. "Угода сторін", можливо, й сталась саме через цю принциповість», — припустив Бевз.

Новиков з 1996 до 2001 року та з 2014 до 2018 року працював у підрозділах пруденційного нагляду Національного банку. З лютого 2018 року він очолював департамент виїзних перевірок банків, із січня 2020 року — департамент виїзних перевірок.

Що передувало?

30 червня дев'ятеро керівників департаменту ліцензування Національного банку оголосили про звільнення. Вони заявили, що регулятор «далеко відійшов від стандартів» роботи.

«Продовження нашої роботи в Національному банку наразі є неможливим. Централізація прийняття рішень в одних руках, заміна колегіальності директивним прийняттям рішень, на нашу думку, неприпустимі в роботі Національного банку України», — наголосив керівник цього департаменту Олександр Бевз.

Того ж дня про звільнення заявив і очільник департаменту фінансової стабільності Віталій Ваврищук. Він заявив, що його позиція щодо ситуації в НБУ повністю збігається з думкою Бевза.

А вже 1 липня з про свій відхід із Нацбанку повідомив і голова департаменту супроводу кредитів Олег Новаковський. Він пояснив, що хоч НБУ довів, що державна установа в Україні може бути сучасною та прогресивною, однак також продемонстрував, що «начебто забуті "совкові" практики можуть бути відновлені швидше, ніж за рік».

Згодом з'ясувалося, що 8 із 9 керівників департаменту ліцензування Національного банку (зокрема і його очільник) вирішили перенести своє звільнення з 16 липня на 1 вересня. Однак Бевз нам у коментарі пояснив, що його команда не передумала припинити виконання своїх обов'язків у середині липня. Після цього вони підуть у відпустку до кінця серпня. «Причини прийняття цього рішення викликані певними чинниками, пов'язаними з передаванням справ, а також окремими обставинами, які я, на жаль, не можу прокоментувати», — зазначив Бевз.

Водночас очільник НБУ Кирило Шевченко назвав хвилю звільнень піар-кампанією. За його словами, це «спроба чинити політичний тиск на НБУ».

То яка причина звільнень?

Олександр Бевз, звільнення якого розпочало хвилю відставок, це не уточнив.

Але в березні 2021 року стало відомо, що Нацбанк співпрацює з Офісом генерального прокурора у розслідуванні ймовірних зловживань щодо «Приват

Банку».

Тоді видання KyivPost із посиланням на документ Офісу генпрокурора повідомило про розслідування щодо першої заступниці голови НБУ Катерини Рожкової та ще кількох співробітників НБУ, які займалися розслідуванням виведення грошей із «Привату» та націоналізацією банку у 2016-му. Їм нібито закидають держзраду та розкрадання державних коштів. Сама Рожкова заявила, що нічого не знає про розслідування.

За даними KyivPost, правоохоронці ведуть розслідування щодо Рожкової через те, що Нацбанк «поділився інформацією» з компаніями, які залучили до розслідування щодо «ПриватБанку».

Тоді в Офісі президента заявляли, що стурбовані «внутрішніми чварами» в Нацбанку, і закликали його керівництво «відкинути персональні амбіції».