Чому уряд України обманює про переговори з МВФ

Міністерство фінансів України оприлюднило неправдиву інформацію про результати переговорів глави Мінфіну Сергія Марченка в штаб-квартирі Міжнародного валютного фонду (МВФ) щодо співпраці в рамках поточної програми фінансування МВФ для нашої країни. Як повідомили джерела "Апострофа", в фонді були здивовані опублікованим прес-релізом і коментарями за підсумками візиту міністра, про що проінформували українську сторону. Видання з'ясовувало, що насправді сталося на переговорах, і до чого можуть призвести безпідставні хвастощі української сторони.

Представники українського уряду вводять в оману громадськість, зокрема й світову, про стан співробітництва країни з Міжнародним валютним фондом.

Як повідомили поінформовані джерела "Апострофа", мова йде про висвітлення недавнього візиту в США міністра фінансів Сергія Марченка, в ході якого він провів зустрічі в штаб-квартирі МВФ у Вашингтоні.

Як відомо, після того, як в червні 2020 року фонд погодив для України кредитну програму stand-by в розмірі 5 мільярдів доларів для боротьби з наслідками пандемії COVID-19 і виділив одразу ж з цієї суми 2,1 мільярда доларів, ось уже понад рік наша країна не може отримати нові транші за цим кредитом, оскільки не виконує висунуті для цього умови.

Бажане за дійсне

Відповідно до інформації, опублікованої на сайті українського Мінфіну 9 липня, в ході візиту Сергія Марченка до Вашингтона, "представники МВФ відзначили прогрес України в проведенні реформ, необхідних для продовження програми співпраці". Крім того, в прес-релізі наголошується, що "переговори дозволили узгодити позиції обох сторін з низки питань, зокрема, щодо антикорупційної реформи, реформи корпоративного управління і питань незалежності НАБУ".

"Сторони домовилися про тісну комунікацію і спільну роботу для можливості досягнення Staff level agreement (угода на рівні персоналу) найближчим часом", - також йдеться у прес-релізі.

Іншими словами, візит Сергія Марченка в штаб-квартиру МВФ представлений як прорив у відносинах з фондом. Саме так українські ЗМІ і висвітили результати візиту, виходячи з опублікованої владою інформації.

Однак як стверджують джерела видання, жодного прориву в ході переговорів не відбулося.

Більш того, у фонді були дуже неприємно здивовані, коли змогли ознайомитися з перекладом прес-релізу Мінфіну, оскільки викладена в ньому інформація, м'яко кажучи, не відповідає дійсності.

"Був дзвінок Сергію Марченку, в якому про це було прямо сказано, - наголосив співрозмовник видання. - Кажуть, глава місії МВФ в Україні Іванна Владкова-Голлар розлютилася не на жарт і не соромилася в виразах. Марченко почав виправдовуватися і розповідати, що ЗМІ його неправильно зрозуміли і не так інтерпретували те, що він сказав. Але досить подивитися на сайт Мінфіну, щоб зрозуміти, що там некоректно висвітили результати зустрічі і видали бажане за дійсне".

Цей епізод є продовженням низки інших заяв української влади - як, наприклад, про розмову президентів США і України Джо Байдена і Володимира Зеленського та інтерпретації Офісом президента позиції президента США про надання Україні ПДЧ і її вступ до НАТО, які виглядають відверто маніпулятивними і є бажанням представити українську владу у кращому світлі.

"Таке важко уявити в стосунках з серйозними партнерами. Якийсь дитячий садок, а не уряд великої європейської держави", - прокоментував співрозмовник видання, добре поінформований про хід переговорів з МВФ.

Потрібен більший прогрес

Для того, щоб зрозуміти, наскільки упереджено інтерпретувала підсумки візиту українська сторона, досить ознайомитися з оцінкою минулих переговорів, яку озвучив на брифінгу у Вашингтоні директор департаменту комунікацій МВФ Джеррі Райс.

"Що стосується цілей в рамках цієї програми, то дискусія зосереджена на таких моментах, як незалежність в управлінні Національним банком, фіскальний дефіцит, антикорупційні заходи і питання судової системи, а також ситуація в сфері енергетики. Якщо говорити про ці моменти, то ми вітаємо недавні закони, спрямовані на зміцнення судової системи України, але необхідний більший прогрес в деяких інших сферах для завершення першого перегляду програми. Тому дискусії з владою (України) продовжаться в майбутньому", - сказав офіційний представник МВФ.

Як бачимо, поки мова не йде про жоден реальний прогрес на шляху до отримання Україною чергового траншу. Як завжди, МВФ дотримується позитивної тональності повідомлень для преси, навіть якщо переговори були нерезультативними.

"Українська влада часто просто не розуміє дипломатичної ввічливості і фрази типу "раді вас бачити" готова одразу ж подавати як чергову перемогу і величезний успіх. Але переговори з Марченком проходили без якихось особливих дипломатичних компліментів, тому його інтерпретація результатів сприйнята дуже негативно", - розповіло джерело.

При цьому абсолютно незрозуміло, на кого розраховані подібні дії, адже з часом стане очевидно, що ні про який транш домовитися не вдалося. Подібні безвідповідальні заяви лише зміцнюють думку про Україну як про ненадійного партнера, який не здатен домовлятися.