Чи отримає Україна компенсації за угоду США та ФРН щодо "Північного потоку-2". Пояснює експерт

Переговори США і Німеччини щодо проєкту "Північного потоку-2" виходять на фінішну пряму. Водночас до України прибуває радник Державного департаменту Сполучених Штатів Дерек Чолле, аби обговорити це питання.

Чи зможе Україна отримати компенсації через рішення США та Німеччини і якою є позиція Києва — в ефірі Українського радіо розповів експерт з міжнародної безпеки Олексій Їжак.

Про угоду щодо "Північного потоку-2"Експерт пояснив, що якщо вірити Reuters та Associated Press, то переговори між США та Німеччиною мають завершитися вже 21 липня. За його словами, у зв'язку з цим до України приїздить помічник держсекретаря Дерек Чолле, який повідомить про параметри цієї угоди.

"Її метою є отримання загальної згоди України перед візитом президента (Володимира Зеленського — ред.) до США, що ця угода задовольняє ті потреби, які є в України", — пояснив фахівець.

Водночас у США, на його думку, це може статися до 2035 року, а у Німеччині дещо згодом.

"Тобто треба розуміти, що якби не було "Північного потоку-2", був великий транзит через Україну, як кілька років тому, і не було навіть "Північного потоку-1", це не означає, що транзит через Україну давав би прибуток довічно", — зауважив експерт і додав, що таким чином угода розрахована саме на цей "перехідний період".

За його словами, між США та ФРН була згода у тому, що Берлін може використати витрачені 11 млрд євро на будівництво "Північного потоку-2" і має право його добудувати. З іншого боку — США були занепокоєні, що Росія, отримавши цей новий газопровід, зможе його використовувати як зброю проти Польщі та України.

Він вважає, що у такій ситуації можуть бути гарантії того, що якщо транзит раптом припиниться у рамках угоди з Росією, яка діє ще кілька років, то будуть компенсації: "Або якщо не буде нової угоди після закінчення цієї угоди про транзит, то теж будуть компенсації. Тобто було оголошено, що ці параметри будуть, а що буде конкретно, можливо, дізнаємося сьогодні (21 липня — ред.) до вечора".

"Інша справа — ми не знаємо, що говориться на вищому рівні під час таких зустрічей, як нещодавно була між Україною та Німеччиною. Якщо на цих зустрічах говориться про те, щоб нам дали грошей, тому що нам потрібні гроші, то це неправильна позиція", — переконаний експерт.

Він додає, що в офіційних заявах "відчувається непослідовність і зведення до того, щоб нам дали грошей". На фоні цього Їжак очікує, що 21 липня про угоду все-таки оголосять і з нею має приїхати помічник держсекретаря США до Польщі та України.

За його словами, ці пункти з’явилися саме через те, що США заявили Німеччині, що вони не будуть заважати їм використати ті 11 млрд євро, які Берлін витратив на проєкт, але у США мають зауваження, намагаючись втілити ці зауваження "у письмовий текст".

"І після цього ми побачимо, чи спрацювала позиція України та чи були помилки", — резюмував експерт.

Що відомо Російський газогін "Північний потік-2" планували добудувати наприкінці 2020 року. Разом з іншими російськими транзитними газогонами він дасть змогу перебрати на себе майже весь обсяг газу, який нині проходить Україною і приносить їй суттєві доходи, що сягають близько 3% від усього ВВП держави. 16 липня у США Байден і Меркель підписали "Вашингтонську декларацію". Речник Зеленського Сергій Никифоров заявив, що Україна вітає намагання США і Німеччини розв'язувати проблему у зв'язку із добудовою і запуском газопроводу "Північний потік-2", однак у Києві не бачать практичних кроків щодо збереження транзиту газу через територію України. 12 липня заявила канцлерка Німеччини Ангела Меркель під час спільного брифінгу із президентом Володимиром Зеленським заявила, що Німеччина виступатиме за збереження транзиту газу через українську територію навіть у разі, якщо газогін "Північний потік–2" увійде в експлуатацію. 19 травня стало відомо, що США не запроваджують санкції щодо "Північного потоку-2", після чого Верховна рада закликала Конгрес США повністю зупинити його будівництво. Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!