Вашингтон не дозволить РФ використовувати енергетику для тиску на Київ - представник Держдепу

Радник Держдепартаменту США Дерек Чолле в середу під час зустрічі з українськими офіційними особами запевнив Київ, що Вашингтон не дозволить Росії використовувати енергетичні ресурси як інструмент тиску на Київ.

"Радник і високопоставлені українські чиновники обговорили загальне занепокоєння щодо газопроводу "Північний потік 2" і прихильність США забезпечити, щоб Росія не могла використовувати енергію як засіб примусу щодо України і будь-якої іншої країни у Європі", - йдеться в прес-релізі Держдепу США.

Чолле провів зустрічі у Києві, зокрема з прем'єром України Денисом Шмигалем, главою МЗС Дмитром Кулебою, керівником адміністрації українського президента Андрієм Єрмаком і заступником міністра закордонних справ Євгеном Єніним. Радник Держдепу також зустрівся з лідерами енергетичного сектора України.

Візит Чолле до Києва відбувся напередодні оголошення Вашингтоном і Берліном про досягнення угоди щодо "Північного потоку 2". Як повідомляла раніше газета The Wall Street Journal, союзники мають намір оголосити про неї пізніше в середу.

Зазначається, що, згідно з досягнутими домовленостями, адміністрація президента США Байдена перегляне свою позицію протистояння проекту газопроводу. Водночас Німеччина погодиться допомагати Україні в проектах, пов'язаних з енергетикою, і в дипломатії.

Агентство Bloomberg повідомило з посиланням на проект угоди США і ФРН щодо теми "Північного потоку 2", що влада ФРН буде готова вжити у відповідь заходи, якщо Росія використовуватиме постачання енергоносіїв як засіб тиску на Україну.

У документі, за даними Bloomberg, наголошується, що ФРН також буде готова не тільки сама вживати заходів проти РФ, а й наполягати на реакції на рівні ЄС. "Зокрема, як зазначено в документі, може йтися про санкції, щоб обмежити російський експорт енергоносіїв", - повідомляє агентство.

У повідомленні зазначено, що, як очікується, угоду буде укладено найближчими днями перед запланованим візитом президента України Володимира Зеленського до США.

Минулого тижня канцлер ФРН Ангела Меркель і президент США Джо Байден провели переговори і порушили на них тему "Північного потоку 2". Байден заявив, що висловив Меркель побоювання з приводу проекту "Північний потік 2", і загалом лідери погодилися, що не можна дозволяти Москві використовувати енергетику для тиску на сусідні країни.

Меркель, у свою чергу, заявила, що газопровід "Північний потік 2" не має стати заміною транзиту газу через Україну. Вона попередила, що ФРН "буде активна, якщо Росія позбавлятиме Україну права на транзит".