Україна, Польща невдоволені домовленістю Німеччини і США щодо Північного потоку-2

Україна та Польща назвали німецько-американську домовленість про гарантії та відшкодування у зв’язку з майбутнім запуском трубопроводу Північний потік-2 поглибленням "політичної та безпекової кризи і кризи довіри у Європі”.

Україна також оголосила про термінові консультації з ЄС та Німеччиною, можливість яких передбачають українські угоди про асоціацію і зону вільної торгівлі з Євросоюзом.

Приводом для повторення гучних застережень з Києва і Варшави стало повідомлення у Вашингтоні у середу 21 липня, що США та Німеччина дійшли компромісу щодо Північного потоку-2.

Чільні представники адміністрації Байдена не змінили своїх оцінок трубопроводу, називаючи його “поганим”, але Вашингтон вирішив згорнути економічні санкції, намагаючись покращити відносини з Німеччиною, коли добудова газопроводу стала майже доконаним фактом.

Спільна заява у середу українського міністра закордонних справ Дмитра Кулеби та його польського колеги Збіґнєва Рау проголошує, що “відмова від спроб зупинити запуск газогону” створила “додаткові політичні, військові та енергетичні загрози для України та Центральної Європи загалом”.

“Ми закликаємо Сполучені Штати Америки та Німеччину адекватно поставитися до безпекової кризи в нашому регіоні, єдиним вигодонабувачем якої є Росія”, - наголошують міністри, стверджуючи, що з додатковим газопроводом Москва отримує більші можливості “чинити деструктивний вплив на безпекову ситуацію в Європі, поглиблює розбіжності між державами-членами НАТО та ЄС”.

Україну, як виглядає, не заспокоїли проголошувані в американсько-німецьких домовленостях обіцянки, що Німеччина запровадить свої санкції та ініціює санкції ЄС стосовно Росії у разі, якщо Москва “використовуватиме енергію як зброю, або чинитиме подальші агресивні дії проти України”.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повторив, що Північний потік-2 “загрожує безпеці України і порушує принципи диверсифікації Енергетичного Союзу ЄС”.

Деякі європейські оглядачі порівнюють американсько-німецьку домовленість з Будапештським меморандумом - декларацією 1994 року, підписанти якої: США, Росія та Великобританія проголосили обіцянки щодо безпеки Україні у зв'язку з відмовою Києва від радянської ядерної зброї.

Україна марно взивала до положень Будапештського меморандуму, коли 2014 року Росія окупувала та проголосила своїм український Кримський півострів.

Москва фактично відмовилася від своїх зобов'язань шанувати територіальну цілісність України і не зазіхати на український суверенітет також своїми діями на Донбасі, де вже сім років триває неоголошена війна.

Колишня заступниця міністра закордонних справ України Олена Зеркаль, коментуючи американсько-німецьку домовленість для української радіостанції НВ, висловила надію, що домовленість ще може бути доповнена “важливим для України змістом”.

Зеркаль сказала, що ЄС вже має інструменти для “руйнування монополії Газпрому” у Європі.

Газопровід Північний потік-2, понад 90% якого вже прокладені по дну Балтійського моря, може вдвічі збільшити постачання російського газу до Нівмеччини, оминаючи Україну та інші транзитні держави.

Україна може не лише втратити близько 2 - 3 мільярдів доларів на рік, які вона отримує за транзит газу, але й побоюється, що нові економічні обставини дозволять Росії бути ще більш войовничою щодо сусідів.

Дивіться також: «Північній потік-2» не повинен запрацювати, - голова НАК «Нафтогаз» Юрій Вітренко. Інтерв‘ю