Гетманцев пояснив, чому житло обкладають новими податками

Будівельна галузь має податкове навантаження з оподаткування доходів втричі менше, ніж будь-яка галузь в Україні.

Про це повідомив Данило Гетманцев, вказуючи, що забудовники мають платити ПДВ.

«Чому ви, купуючи молоко, платите ПДВ і у вас це не викликає шоку? За ковбасу платите – і це теж не викликає. А тут чомусь ми дозволяємо цілій галузі ухилятися від оподаткування», – зазначив він.

Нагадаємо, закон серед іншого запроваджує необхідність сплати компаніями ПДВ при проведенні операцій із нерухомістю на вторинному ринку.

Цей же закон зобов’язує громадян, які продають понад два об’єкти нерухомості на рік, сплачувати 18% ПДФО з кожної наступної угоди. Цією нормою уряд розв’язує дві проблеми: спекулятивну та комерційну, коли забудовники продають житло як прості громадяни, мінімізуючи податки.

Зараз у ціні квартир податок на додану вартість уже враховано. Ці 20% забудовник закладає, коли вперше продає новозбудоване житло.

Для всіх наступних продажів квартир (вторинний ринок), незалежно від термінів, у Податковому кодексі встановлено пільгу: такі операції звільнено від сплати ПДВ. Саме цю пільгу Міністерство фінансів пропонує скасувати.

Оскільки ПДВ виникає лише в юридичних осіб, то сплачуватимуть його компанії, які придбали нерухомість у забудовника або іншої особи і потім продають її іншим особам (юридичним та фізичним). Щоправда, з деякими особливостями для забудовників.

Після схвалення змін оподаткування операцій із нерухомістю відбуватиметься так: придбавши в забудовника квартиру, наприклад, за 1 млн грн, при її перепродажі компанія буде змушена сплатити 20% ПДВ від її вартості.

Тобто або вартість такого житла для покупця зросте до 1,2 млн грн (щоб продавець принаймні не зазнав збитків), або буде меншою за цю суму, але тоді такі операції втратять будь-який економічний сенс.

Примітно, що 20% ПДВ треба буде сплачувати не один раз. Якщо перша компанія продасть нерухомість другій, а та – третій, то сплачувати ПДВ необхідно буде з кожної операції. Так може тривати доти, доки власником не стане фізособа.

Він сказав, що інша норма, яку обговорюють, – про ПДВ з другого та наступного продажів нерухомості. Проте Гетманцев заспокоює, що вартість житла не зросте через нововведення. Він акцентував увагу на тому, що на сьогодні вже житло оподатковується ПДВ. І якби забудовники сплачували цей ПДВ, не було б жодних питань.

Довідка Finance.ua У 2021 році податок на нерухоме майно нараховується фізичним особам — власникам будинків, квартир та іншої нерухомості за 2020 рік. Рахунки власникам нерухомості повинні прийти до 1 липня 2021 року, і оплатити їх потрібно протягом 60 днів.

🏙️ Іпотека на житло в Україні. Безкоштовний каталог.