Під тиском обставин: НБУ вирішив підняти облікову ставку

Правління Національного банку України ухвалило рішення з 23 липня підвищити облікову ставку до 8% річних.

Про це йдеться на сайті регулятора.

Чому підняли ставку

"В умовах суттєвішого посилення фундаментального інфляційного тиску це є необхідним для повернення інфляції до цілі 5% у 2022 році та утримання під контролем інфляційних очікувань. У першому півріччі 2021 року інфляція очікувано вийшла за межі цільового діапазону 5% ± 1 в. п., але відхилення було більшим, ніж передбачалося, через дію як тимчасових, так і фундаментальних факторів", – зазначили в НБУ.

Що з інфляцією

Так, у червні 2021 р. споживча інфляція в річному вимірі залишилася на рівні попереднього місяця (9,5%), але була вищою за квітневий прогноз НБУ (9,2%). Така динаміка значною мірою зумовлювалася кількома факторами:

зростання світових цін на продовольство та енергоресурси;

суттєве посилення фундаментального інфляційного тиску.

Так, базова інфляція у червні пришвидшилася до 7,3% р/р та помітно перевищила квітневий прогноз (6,8% р/р) насамперед через збереження високого споживчого попиту та зростання виробничих витрат підприємств, у тому числі на оплату праці.

Згідно очікувань Нацбанку, інфляція вже найближчим часом незначно перевищить 10%, але сповільниться наприкінці 2021 р. й повернеться до цілі 5% у другому півріччі 2022 р.

Облікова ставка буде рости?

Прогноз НБУ передбачає подальше підвищення облікової ставки до 8,5% та збереження її на цьому рівні до ІІ кварталу 2022 р. для повернення інфляції до цілі 5% у 2022 р. й утримання під контролем інфляційних очікувань.

Крім підвищення облікової ставки, правління НБУ прийняло рішення о додаткових заходах:

продовжити планове згортання антикризових заходів;

установити вартість кредитів рефінансування на рівні "облікова ставка + 1 в. п." за умови проведення кількісного тендера та не нижче цього рівня – за умови проведення процентного тендера;

зменшити планові обсяги щоденних інтервенцій із купівлі валюти на міжбанківському валютному ринку з 20 до 5 млн дол.

Трохи позитиву від Нацбанку

Станом на 1 липня міжнародні резерви України склали 28,4 млрд доларів. За червень вони виросли на 2%.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram та Viber Новини.LIVE.