Субсидії в Україні: як перевірять одержувачів і за що можуть позбавити допомоги

Вже незабаром в Україні настане період сезонного подорожчання комунальних послуг. Традиційно в цей сезон питання про матеріальну допомогу від держави у вигляді субсидій стає актуальним, як ніколи. Саме перед початком сезону активних звернень українців за субсидією Кабінет міністрів поновив правила надання соціальної допомоги - вони будуть діяти вже з жовтня.

Портал "Апостроф" розібрався, що змінилося в правилах, кого можуть позбавити цієї допомоги і як будуть перевіряти одержувачів.

Нові нормативи призначення

Ще в серпні Кабмін прийняв постанову, в якому було скасовано правило, прийняте ще навесні 2020 року. Воно стосувалося підвищення на 50% соціальних нормативів на житлово-комунальні послуги при призначенні субсидій. Тепер, вже з 1 жовтня, ця норма залишиться актуальною лише в одному випадку: якщо в регіоні вашого проживання введуть так званий "червоний" рівень санітарно-епідеміологічної небезпеки.

Крім цього субсидії на комунальні послуги призначаються в разі покупки квартири або житлового будинку на протязі шести місяців після продажу старої квартири або будинку, які були єдиним житлом.

Також в Кабміні скасують норму, згідно з якою громадянину могли призначити виплату субсидії через те, що його зарплата становить менше 50% від середньої заробітної плати по Києву і менше 20% в обласних центрах і містах обласного значення.

До того ж постановою було виключено норму про наявність мобільного телефону в осіб, які є претендентами на отримання житлової субсидії. Справа в тому, що з 1 травня 2021 субсидію надають виключно в готівковій формі.

Кого можуть позбавити допомоги

Відмова у виплаті субсидії можуть отримати наступні особи:

- володіють будинком, площа якого становить понад 230 квадратних метрів;

- володіють квартирою, площа якої перевищує 130 квадратних метрів;

- мають автомобіль молодше п'яти років;

- мають рахунок у банку на більш 100000 гривень;

- придбали протягом останнього року квартиру або автомобіль.

Так само в отриманні субсидії відмовляють боржникам і тим, хто не подав новий пакет документів для перепризначення субсидії.

Так, з 1 травня до 1 жовтня цього року всі претенденти на отримання соцдопомоги від держави повинні подати нові дані, виходячи з таких причин призначення субсидії:

- надавалася в безготівковій формі;

- за місцем фактичного проживання (орендарі житла, внутрішньо переміщені особи);

- без урахування окремих осіб серед зареєстрованих у житловому приміщенні не проживають за місцем реєстрації.

Як перевірятимуть одержувачів

Уряд планує провести масштабні перевірки українців на предмет справедливості отримання ними субсидій. Іншими словами громадян України хочуть перевірити, чи не обманюють вони держава.

При цьому глава Мінсоцполітики Марина Лазебна зазначила, що восени в Україні запрацює єдина інформаційна система для одержувачів субсидій і соціальних виплат. Це спростить оформлення державної допомоги для громадян і допоможе швидше перевіряти претендентів на отримання субсидії.

"У системі буде зібрана вся інформація: чим займається субсідіант, який має дохід, стаж. Інформація допоможе правильно формувати бюджет для виплат допомоги і надавати тим, хто дійсно її потребує", - підкреслила міністр.

Крім цього, вже починаючи з 2022 року, спеціальні уповноважені особи будуть проводити перевірки та інспекції в будинках одержувачів або кандидатів на отримання субсидій.

У разі перешкоджання перевірці виплату субсидії скасують.