ФГВФО не зміг відсудити $15,75 млн у засудженої екс-глави "Енергобанку"

09.08.2021 Подільський райсуд м. Києва відмовився задовольнити позов Фонду гарантування вкладів до екс-глави правління Енергобанку Алли Вольської (в справі №758/5941/20) про стягнення 15,75 млн дол майнової шкоди.

Свій позов ФГВФО мотивував тим, що в червні 2017 року А. Вольська вироком суду була визнано винною у вчиненні злочину, їй було призначено покарання у вигляді трьох років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням владних, організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на один рік, без застосування штрафу. Разом з тим, екс-главу Енергобанку було звільнено від відбування призначеного основного покарання у виді позбавлення волі, якщо протягом іспитового строку (один рік) вона не вчинить нового злочину і виконає покладені на неї судом обов`язки.

Як зазначається, кримінальне правопорушення А. Вольської полягало в тому, що будучи керівником Енергобанку, вона допустила службову недбалість, у результаті чого кошти в сумі 15,5 млн дол залишилися на кореспондентському рахунку Енергобанку в Bank Frick & Co AG (Ліхтенштейн). Таким чином, банк не виконав вимогу НБУ щодо негайного повернення коштів. Як зауважувається, в подальшому ж, після визнання Енергобанку неплатоспроможним та введення тимчасової адміністрації, це дало змогу невстановленим особам заволодіти вказаними коштами та призвело до зменшення ліквідаційної маси банку при його ліквідації й неможливості в повному обсязі розрахуватися з кредиторами. На цій підставі ФГВФО подав позов до А. Вольської про відшкодування зазначеної шкоди.

Раніше ФГВФО заявляв, що кошти “Енергобанку” в Bank Frick & Со були списані, оскільки виступали заставою за кредитом, наданим офшорній компанії ACANTER INVESTMENT LTD, яка не погасила кредити.

Подільський райсуд м. Києва в своєму рішенні від 09.08.2021 погодився з доводами А. Вольської щодо відсутності належних та допустимих доказів на підтвердження завдання для ФГВФО шкоди в сумі 15,75 млн дол саме внаслідок протиправних дій екс-глави Енергобанку, оскільки, вирішив суд, позивачем не доведено наявність причинно-наслідкового зв`язку між діянням ОСОБА_3 [А. Вольської] та втратою 15 749 729,36 доларів США з кореспондентського рахунку ПАТ «Енергобанк», відкритого в Bank Frick & Co AG (Ліхтенштейн) (цитата).

Суд констатував, що вирок від 20.06.2017 в справі №758/7786/17 не містить встановленого факту заподіяння відповідачем майнової шкоди на суму 15 749 729,36 дол.США, та кваліфікація кримінального правопорушення не містить обвинувачення відповідача за ст.ст. 190,191 КК України, якими прямо передбачено шахрайство та привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, натомість кваліфікація дій відповідача, відповідно до вказаного вироку, є службова недбалість, яка ч. 1 ст. 367 КК України визначається, як невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб (цитати).

Крім того, Подільський райсуд звернув увагу, що у вироку в справі №758/7786/17 зазначено, що злочин, у вчиненні якого ОСОБА_3 [А. Вольська] беззастережно визнала себе винуватою, згідно із ст. 12 КК України є злочином середньої тяжкості, від якого потерпілим ніхто не визнавався (цитата).

«Енергобанк» був визнаний неплатоспроможним у лютому 2015 року, як констатували в НБУ - враховуючи погіршення ситуації з ліквідністю й платоспроможністю банку, про що свідчила, зокрема, значна кількість скарг клієнтів цього банку, та відсутність своєчасної підтримки його власників. Згодом НБУ відправив “Енергобанк” на ліквідацію.

Раніше НБУ наводив інформацію, що на 13.01.2015 власником «Енергобанку» значився громадянин РФ Анатолій Данілицький.