Україна очікує на $750 млн траншу від МВФ та €600 млн від ЄС до кінця року

Про це прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив під час пресконференції 14 вересня. Він зазначив, що місія МВФ приїде в Україну вже наступного тижня. Вона має оцінити готовність до наступного траншу. «Ми очікуємо позитивне завершення місії. Кінець листопада — початок грудня — це час, коли можливий транш МВФ», — сказав Шмигаль.

За його словами, Україна виконала всі умови для отримання нового траншу, тому уряд «не припускає негативного завершення місії». Транші МВФ та Україна10 червня 2020 року Рада директорів МВФ погодила нову кредитну програму для України — stand-by на 5 мільярдів доларів і терміном на 1,5 року. Кошти планували перерахувати чотирма траншами. Майже одразу Україна отримала $2,1 мільярда першого траншу.

Два наступні транші мали надійти до кінця 2020 року загальною сумою 3,5 млрд доларів, а четвертий транш — у 2021 році. Але ті два транші перенесли на 2021-й. Щоб Україна отримувала транші, потрібно виконувати певні вимоги — зокрема продовжити пенсійну, медичну, освітню та антикорупційну реформи.

Минулого разу місія МВФ працювала в Україні з грудня 2020-го до лютого 2021 року, але поїхала, так і не погодивши виділення наступних траншів за програмою. Незабаром після того Зеленський говорив про низку розбіжностей із Фондом у питаннях реформ, зокрема судової. У вересні 2021-го місія має оцінити готовність України до наступного траншу. Крім того, Україна у листопаді очікує на 600 мільйонів євро у межах другого траншу макрофінансової допомоги від ЄС. «Ми отримали позитивний сигнал про надання макрофінансової допомоги. Зараз Європейська комісія очікує на сигнал від МВФ», — заявив Шмигаль. У липні 2020-го Україна підписала з ЄС угоду про 1,2 мільярда євро макрофінансової допомоги. Допомогу Україна отримує двома траншами по 600 мільйонів євро. Перші 600 мільйонів Україна отримала у грудні 2020 року. За умовами договору, строк погашення кредиту не перевищує 15 років, а відсоткова ставка не перевищує 2% річних (це дуже вигідні умови).