Берлін запевнив Київ, що "Північний потік-2" не буде запущений у комерційну експлуатацію без сертифікації - Зеркаль

Держсекретар Федерального міністерства економіки та енергетики Німеччини Андреас Файхт (Andreas Feicht) запевнив, що "Північний потік-2" не буде запущений у комерційну експлуатацію до завершення сертифікації, повідомила радник міністра енергетики України Лана Зеркаль.

"Він (Файхт - ІФ) запевнив, що "Північний потік-2" не буде запущений у комерційну експлуатацію до завершення сертифікації", - написала вона на своїй сторінці у Facebook за підсумками візиту держсекретаря в Києві.

Зеркаль нагадала, що німецький регулятор BNetzA, починаючи з 8 вересня, має чотири місяці для розгляду заявки Nord Stream-2 AG на сертифікацію компанії як незалежного оператора "Північного потоку-2". Далі BNetzA передасть звіт Європейській Комісії, яка має два місяці для власного висновку і ще додатково два місяці, якщо це знадобиться. Початок роботи "Північного потоку-2" без дозволів призведе до застосування до нього санкцій.

"Щоправда, є ще одне "технічне" питання. До моменту фізичного запуску газу по трубі ця труба повинна отримати сертифікат безпеки незалежного міжнародного сертифікатора. Nord Stream 2 AG відмовляється коментувати, яка сертифікаційна компанія обслуговуватиме "ПП2" і чи залучена ця компанія до процесу попередньої перевірки. Тривалість етапу - від одного місяця до одного року", - додала Зеркаль.

Раніше голова правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко повідомив, що Україна під час візиту Файхта хотіла би почути, як Німеччина має намір реалізовувати плани влаштувати в Берліні або Брюсселі переговори з європейськими компаніями і, можливо, "Газпромом" про гарантії транзиту через Україну після 2024 року.

Як повідомлялося, адміністрація президента США Джо Байдена впровадила санкції проти кількох компаній, які підтримували "Північний потік-2", але не проти самої компанії-оператора цього проекту. В керівництві США вважають, що впровадження санкцій проти Nord Stream-2 AG погіршить відносини Штатів із їхнім ключовим союзником - Німеччиною, але не зупинить проект.

Улітку 2021 року США і ФРН узгодили спільну позицію щодо теми "Північного потоку-2". Зокрема, Берлін зобов'язується вживати заходів у разі, якщо РФ використовуватиме постачання енергоносіїв для чинення тиску на інші країни. В "Газпромі" назвали спільну заяву Джо Байдена й Ангели Меркель стосовно "Північного потоку-2" декларативною, яка за своєю правовою природою не є юридично зобов'язальним документом.

На початку вересня "Газпром" повідомив, що морську частину другої нитки газопроводу "Північний потік-2" технічно завершено. Проте зберігається низка бюрократичних бар'єрів, які компанія має подолати, перш ніж газопровід буде запущено.

"Північний потік-2" потужністю 55 млрд куб. м газу на рік проходить від компресорної станції "Слов'янська" в Кінгісеппському районі Ленінградської області до балтійського узбережжя Німеччини. Минулого тижня "Газпром" повідомив про завершення його добудови й намір запустити в дію до кінця поточного року.