Зовнішня торгівля України: з ким торгували, скільки купили та продали товарів

У липні дефіцит поточного рахунку розширився у порівнянні з червнем 2021 року до 0.3 млрд доларів.

Про це повідомляє Нацбанк. Основною причиною такого розширення є подальше нарощування вартісних обсягів імпорту товарів, йдеться у повідомленні.

За період семи місяців імпорт товарів зріс істотно. Про це нещодавно повідомив Держстат. Імпорт за період січня-липня становив 37240,0 млн дол. США, або 128,6% у порівнянні із торішніми показниками аналогічного періоду, йдеться в повідомленні відомства.

З огляду на неоднозначну ситуацію на зовнішньому ринку, ми вирішили висвітлити основні тенденції у зовнішній торгівлі України, зокрема, з ким і чим торгували.

Зовнішня торгівля України товарами у січні — липні 2021 року

Упродовж січня – липня 2021 року експорт товарів становив 35514,7 млн дол. США, або 133,4% у порівнянні з січнем – липнем 2020 року (рис. 1).

Рисунок 1 - Темпи зростання (зниження) експорту товарів, % до відповідного періоду попереднього року, висхідним підсумком

Джерело: ДССУ.

Про це повідомляє Держстат. Експорт товарів зростав завдяки подальшому нарощуванню вартісних обсягів експорту продукції гірничо-металургійних комбінатів (ГМК), забезпеченому стрімким підвищенням світових цін. Водночас затримка збору нового врожаю та вичерпання запасів основних сільськогосподарських культур стримували зростання експорту.

Імпорт товарів протягом січня – липня 2021 року становив – 37240,0 млн дол., або 128,6%, йдеться у повідомленні Держстату (рис. 2).

Рисунок 2 - Темпи зростання (зниження) імпорту товарів, % до відповідного періоду попереднього року, висхідним підсумком

Джерело: ДССУ.

Так унаслідок зростання цін на енергоносії та поступового відновлення закупівель природного газу у порівнянні з червнем збільшився енергетичний імпорт. Також зростав і неенергетичний імпорт: високий інвестиційний попит зумовлював нарощування імпорту окремої продукції машинобудування, а імпорт продукції хімічної промисловості збільшився внаслідок закупівель вакцин проти COVID-19 та добрив.

У результаті дефіцит торгівлі товарами розширився до 0.6 млрд дол. Негативне сальдо склало 1725,3 млн дол. (у січні – липні 2020 року сальдо також негативне –

2339,1 млн дол.). Коефіцієнт покриття експортом імпорту становив 0,95 (у січні – липні 2020 року цей показник становив – 0,92).

Торговельні партнери

Згідно з повідомленням Держстату, зовнішньоторговельні операції проводились із партнерами із 228 країн світу (табл. 1).

Таблиця 1 - Географічна структура зовнішньої торгівлі товарами у січні-липні 2021 року

Джерело: ДССУ.

За період семи місяців найбільше української продукції імпортували:

Країни ЄС – $14232,5 млн (40,1% експорту товарів з України)

Китай – $4993,4 млн (14,1%)

Туреччина – $2083,7 млн (5,9%).

Найбільше було експортовано чорних металів та виробів з них, зернових, руд, олії, електричних машин, готових харчових продуктів, деяких продуктів хімічної промисловості, меблів та ін.

Європейський Союз залишається найбільшим торговельним партнером України, з яким країна продовжує посилювати співпрацю не лише у торгівлі, а та у багатьох інших сферах економіки. За результатами січня-липня 2021 року Україна наростила постачання української продукції до ЄС, й в структурі експорту на звітний період - 40,1%. Така позитивна тенденція забезпечена, зокрема, наявністю Угоди про вільну торгівлю між Україною та ЄС, налагодженням прямих контактів між українським і європейським бізнесом, усуненням технічних бар’єрів у торгівлі та вдосконаленням системи контролю за безпечністю харчової продукції.