Україна пропонує внести в сертифікацію Nord Stream-2 AG умову доступу до всіх газопроводів, що постачають російський газ до ЄС, – Вітренко

Київ. 15 вересня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Україна пропонує внести в сертифікацію Nord Stream-2 AG умову доступу до всіх газопроводів, що постачають російський газ до ЄС, повідомив журналістам голова правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко за підсумками переговорів із держсекретарем Федерального міністерства економіки та енергетики Німеччини Андреасом Файхтом.

"Усі компанії, насамперед європейські, мають отримати недискримінаційний доступ, як і "Газпром", до всіх газопроводів, які об’єднують Росію і Європейський Союз. Щоб європейські компанії самі могли вирішувати, через який газопровід вони транспортуватимуть газ. Ми пояснили, як це працює, чому це має бути вимогою при сертифікації Nord Stream-2 AG, і надали всі економічні аргументи", – сказав він.

За його словами, ця умова необхідна для забезпечення чесної та справедливої конкуренції відповідно до європейського законодавства, про що йдеться в заяві Німеччини та США щодо теми "Північного потоку-2".

Вітренко також повідомив, що деякі європейські компанії хочуть отримувати газ на кордоні Україна-РФ, самостійно замовляючи транзитні потужності через ГТС України.

Крім того, Україна нагадала, що під час будівництва обхідних потоків доставки російського газу до ЄС вони заявлялися для додаткових обсягів газу, які мають піти до Європи.

"Тому ми говоримо: якщо йдеться про додаткові обсяги, то нехай ті обсяги, які сьогодні йдуть через Україну, будуть збережені, а не перенесені на "Північний потік-2", як про це говорить Росія", – зазначив Вітренко.

За його словами, Україна готова проводити переговори про продовження транзитного контракту з "Газпромом", але саме по собі це продовження не є достатньою гарантією збереження транзиту через Україну, тому й потрібен недискримінаційний доступ і контракти з європейськими компаніями.

Крім того, збереження на пропонованих умовах транзиту через ГТС України дає європейським компаніям гнучкість вибору при постачаннях газу, зокрема використовуючи найбільші в Європі підземні сховища (ПСГ) України для зберігання газу влітку.

Глава НАК звернув увагу, що "Газпром" уже використовує газ як політичну зброю, штучно обмежуючи постачання газу до ЄС, спричинивши різке зростання спотових цін у Європі, що згодом призведе і до зростання цін за довгостроковими контрактами з "Газпромом".

"Тому всі в європейських країнах постраждають від високих цін на газ, а ці високі ціни стали наслідком того, що "Газпром" відправляє набагато менше газу в Європу", – додав він.

На початку вересня "Газпром" повідомив, що морську частину другої нитки газопроводу "Північний потік-2" технічно завершено. Проте зберігається низка бюрократичних бар’єрів, які компанія повинна подолати, перш ніж газопровід буде запущено.

"Північний потік-2" потужністю 55 млрд куб. м газу на рік проходить від компресорної станції "Слов’янська" в Кінгісеппському районі Ленінградської області до балтійського узбережжя Німеччини. Минулого тижня "Газпром" повідомив про завершення його добудови й намір запустити в дію до кінця поточного року.