В Європі рекордно подорожчав російський газ, – експерт пояснив наслідки для України

Ціна на природний газ у Європі досягла ціни 850 доларів за тисячу кубометрів. Чому прем'єр Денис Шмигаль вже зараз переклав відповідальність за ймовірний ріст тарифів на ЖКП для населення, розповів заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

Експерти вже нагадали про звичку Москви призупиняти поставки газу у січні, щоб шантажем отримати економічні або політичні поступки. Можливо, подібна акція для Європи запланована Кремлем й на зиму 2021/22.

"Для України все набагато сумніше навіть без кремлівського шантажу. Тому й випустили з цією темою Шмигаля, щоб скинути весь негатив саме на нього, щойно громадяни на собі відчують наслідки подорожчання. Адже це прем'єр Шмигаль публічно переконує, що ціна для населення не зросте. Хоча – це абсурд. Хто покриватиме різницю у вартості між названими Шмигалем 7960 гривень та реальними 25500-27000 за тисячу кубів? Адже до ціни на європейських біржах буде додана вартість транспортування. Тобто, загальна ціна для України може вирости понад тисячу доларів за тисячу кубів", – зазначив політолог.

Деякі експерти прогнозують зростання вартості електроенергії мінімум на 20%, а тарифи на гарячу воду та опалення піднімуться на 20-40% в залежності від регіону. На цьому тлі Шмигаль вже зробив заяву, яку можна розцінити як перекладання відповідальності за тарифи на місцеву владу.

"Якщо хтось з міських голів готовий брати на себе відповідальність й підвищувати тарифи в цей важкий час, то, по-перше, люди дадуть оцінку таким головам міст одразу ж. По-друге, зі сторони уряду зроблені всі необхідні дії для того, щоб це не відбулось... Якщо хтось із мерів буде це робити, ми будемо сідати та вести діалог", – заявив прем'єр.

"Наразі поширюються чутки, що мерам та місцевим радам не рекомендували надміру голосно критикувати центральну владу. Їм вже натякнули з ОП на можливе негайне оприлюднення старого компромату та відкриття кримінальних проваджень. Можливо, одразу з посадками та блокуванням рахунків "на час ведення слідчих дій". Але якщо мери не послухаються? Відмовляться брати на себе весь негатив від наслідків дій Зеленського та його команди? Що тоді?", – підсумував Голобуцький.

Нагадаємо, 14 вересня Міністерство економіки підняло граничну ціну бензину до 26,61 грн за літр та дизпалива – до 22,32 грн/л. Мережі автозаправних станцій відреагували на це, також піднявши ціни на пальне.