Земельний штаб: треба усунути «недолугі процедури», які заважають ринку працювати

Як передає Укрінформ, про це повідомила пресслужба Мінагрополітики.

«Ринок землі демонструє стабільне зростання, його робота прозора та прогнозована. На сьогодні наше завдання – спростити та усунути недолугі процедури, які заважають ринку працювати», – зазначив міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко.

Він акцентував на завищених показниках оціночної вартості земель сільськогосподарського призначення.

"Це викликає нерозуміння в людей, адже визначення оціночної вартості об’єкта нерухомості здійснюється автоматично на підставі офіційних даних, внесених до Єдиної бази", - сказав міністр.

Заступниця голови Фонду державного майна України Юлія Бєлова зауважила, що Сервіс автоматичної оцінки вартості нерухомості не є статичним. І чим більше в базі стає угод, що є аналогами для вирахування оціночної вартості об’єктів нерухомості, тим більш наближеним до ринкового стає показник оціночної вартості. Тому оціночна вартість одного і того ж об’єкта з часом може змінюватися.

«Оціночну вартість платник податку може отримати ще на стадії прийняття рішення про продаж об'єкта нерухомості. І поки він буде шукати покупця, в нього буде час визначитись, яка саме: визначена модулем-оціночна, чи визначена суб'єктом оціночної діяльності – ринкова, влаштовує його як платника податку», – розповіла Бєлова.

Вона зазначила, що ринкову вартість об’єкта можна замовити заздалегідь, оскільки Податковим кодексом передбачено, що звіт про оцінку чинний протягом 6 місяців. За цей же час можна забезпечити і його рецензування

У Фонді державного майна радять власникам земельних ділянок максимально коректно заповнювати вихідні дані про об’єкт, оціночну вартість якого потрібно визначити.

«Якщо у користувачів виникають сумніви щодо правильності заповнення даних, вони можуть скористатися спеціальними розробленими Фондом інструкціями з формування е-довідки для різних типів об'єктів нерухомого майна. Усі вони є на сайті Фонду держмайна», – повідомила заступниця голови фонду.

За даними Мінагрополітики станом на 15 вересня укладено 16589 угод в рамках ринку землі. Подали заяви для отримання доступу до Державного земельного кадастру 4970 нотаріусів. Всього заяв – 5587, із них погоджено 4921, в черзі на розгляд – 19, відмову отримали 647.

Міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко 1 липня офіційно оголосив старт ринку землі. До 2024 року купувати сільськогосподарську землю можуть тільки фізособи-громадяни України з обмеженням в 100 гектарів. Закон про ринок землі забороняє купувати землю іноземцям. Питання продажу землі особам без українського громадянства та іноземцям вирішуватиметься тільки на загальнонаціональному референдумі.