Висока ціна підживлює спекуляції, це треба міняти, - Жозеп Боррель

INTV

Різке зростання ціни на газ сталося внаслідок феномену фінансових спекуляцій, а не просто через дисбаланс попиту і пропозиції. Про це сказав верховний представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель в інтерв'ю El Pais, пише Суспільне.

За його словами, аби запобігти коливанням ціни та "газовій" залежності слід міняти систему ціноутворення на електроенергію.

"Важко виправдати деякі елементи нинішньої моделі (ціноутворення - ред.) яка була створена, коли відновлювальні джерела енергії не використовувалися, коли ядерна енергія розглядалася як варіант збільшення виробництва і коли декарбонізація не була пріоритетною метою, як зараз. Було б розумно переосмислити модель і подивитися, чи відповідає вона теперішнім обставинам", - зазначив Боррель.

Він також додав, що модифікація ціноутворення вимагає часу, а кон'юнктура ринку потребує бистріших рішень.

"Постачальники газу, ті, хто встановлює ціни на енергоносії по всій Європі, знаходяться в дуже сильному положенні. Це пояснюється феноменом фінансових спекуляцій, а не просто проблемою дисбалансу попиту і пропозиції. (Для розв'язання проблеми - ред.) Необхідно зменшити розмір ціни на газ, як фактора, що підживлює спекуляції. Для цього необхідно вжити заходів нормативного характеру. Я впевнений, що кілька урядів так само і зроблять", - вважає представник ЄС.

За словами Борреля, Росія, яка хоче запуску Nord Stream 2, скористалася моментом, щоб "лити воду на свій млин". "Це є частиною політичного тиску. Ми як і раніше потребуємо російського газу і, ймовірно, потребуємо більшого об'єму ніж було законтрактовано. Тому що ми зіткнулися з надзвичайною ситуацією. А проблема газопостачання має геополітичний вимір".