Польща потерпає від браку робочої сили. Без українців збір яблук під загрозою зриву

NTA

Через дефіцит працівників у Польщі промисловим підприємствам, логістичній і будівельній галузям складно виконати свої виробничі плани, а збір яблук узагалі – під загрозою зриву.

Про це повідомили в Аналітичному центрі компанії з міжнародного працевлаштування GremiPersonal.

Пандемія привела до того, що на сільськогосподарські роботи в Польщі розпочали приїжджати все менше сезонних працівників через необхідність проходити карантин і проблеми з перетином кордону.

А ті, хто приїжджає, влаштовуються на роботу в інших більш високооплачуваних секторах економіки або їдуть на заробітки в Чехію, Угорщину, Словаччину чи Німеччину.

Фермери стверджують, що ставки для працівників вже настільки високі, що збір врожаю не має економічного сенсу. Якщо відбудеться затримка, то яблука доведеться відправляти на переробні заводи за безцінь.

Як зазначив Мінфін, дефіцит кадрів також не дозволяє вийти на допандемічний рівень у сфері обслуговування і гостинності (готелі, ресторани і кафе).

За даними Головного управління статистики Польщі, наприкінці минулого року в цій сфері зайняли близько 230-240 тисяч осіб, а це означає, що тепер зайнятість знизилася приблизно на п’яту частину. Ключові галузі промисловості також страждають від браку робочої сили. Польська економіка компенсувала втрати від пандемії і демонструє найвище зростання ВВП за всю історію – на 11,1% за рік, за даними Головного управління статистики Польщі. Активність компаній із найму нових працівників є найвищою з початку пандемії.

«Цей рік – шанс для багатьох галузей повернутися до результатів, досягнутих до пандемії. Пандемія дала можливість польським підприємцям затримати робочих з України більше, ніж на 3 місяці. Однак ослаблення обмежень призводить до їх подальшої міграції в багатші європейські країни», – запевнив генеральний директор GremiPersonal Томаш Богдевіч.

Брак трудових мігрантів зростає, незважаючи і на приплив. За даними Фонду соціального страхування, зараз 513 тисяч іноземців мають дозволу на триваліше перебування в Польщі. Це на 10 тисяч осіб більше, ніж місяць тому і в основному завдяки українцям (287 тисяч осіб).

Від початку літа кількість іноземців в Польщі збільшилася більш ніж на третину. Однак кількість працівників вдвічі менше, ніж до пандемії, про що свідчить дослідження Гданського політехнічного університету.

Нагадаємо, що на початку осені польський уряд планує ухвалити програму «Польський Лад». Вона передбачає для трудових мігрантів вдвічі нижчий рівень оподаткування порівняно з громадянами Польщі, а також зниження податку на прибуток і низку інших податкових привілеїв.

Український лоукостер SkyUp Airlines запустив новий авіарейс із Києва до польського Лодзя. Перший переліт запланований на 20-те вересня.