Ринок землі в Україні працює вже понад 100 днів. У Мінагрополітики розповіли про результати роботи

Hromadske.ua

Про це повідомив міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко.

Станом на 9 жовтня середня вартість за 1 га землі сільськогосподарського призначення становить 43 879 гривень, якщо брати загальні дані всіх транзакцій по землях. «Але для того, щоб показати деталізовану аналітику, ми розмежували середню вартість за 1 га для ведення товарного с/г виробництва та особистого селянського господарства. У першому випадку вартість становить 32 тисячі, у другому ㅡ 33 тисячі», ㅡ зазначив Лещенко. Він додав, що ціна у понад 40 тисяч гривень була прогнозованою і ринковий процес ціноутворення «рухається планомірно».

«Безумовно, в нас у показниках є, наприклад, Київська область, де середня ціна становила 240 тисяч грн/га. Це земля, яка не використовується для с/г потреб. Це є абсолютно нормально, тому що місто Київ та навколишні території є визначальними у формуванні вартості земель не під с\г цілі», ㅡ сказав Лещенко.

Про ринок землі

Він офіційно запрацював 1 липня 2021 року. Ще у березні 2020 року Верховна Рада ухвалила закон про його запровадження. Він надає власникам сільгоспземлі право на продаж своїх ділянок (паїв), а також право купувати землю. Перші два роки землю зможуть купувати тільки фізичні особи, і не більше як 100 гектарів. Для юридичних осіб ринок землі має запрацювати з 2024 року.

Раніше ж люди могли передавати землю лише через довгострокові договори оренди, які часом укладалися на десятки років.

Також право на продаж сільгоспземлі відкриває можливості для її використання як застави для кредиту. Водночас продати землю з комунальної власності новий закон не дозволяє.

Більше про те, як працюватиме ринок землі в Україні та чи є небезпека, що всю українську землю скуплять іноземці, дивіться в нашому відеопроєкті «Чия земля?».