Меморандум з Westinghouse: як реалізовуватимуть співпрацю з американцями на ХАЕС

Незалежний громадський портал

Влітку цього року було підписано Меморандум про спільне будівництво енергоблоків в Україні між НАЕК «Енергоатом» та Westinghouse.

Добудову Хмельницької АЕС визначено пілотним проєктом, надалі сторони мають збудувати ще чотири енергоблоки за американською новітньою технологією АР1000. Загальна вартість проєкту становитиме до 30 мільярдів доларів США.

Проєкт реактора AP1000 вирізняється своїми пасивними системами безпеки, рекордно коротким строком перевантаження палива, а, отже, високою ефективністю, що сягає 90-92%. Крім того, такий потужний реактор займає невелику площу.

«У довгостроковій перспективі застосування американської технології AP1000 – апробованої реакторної установки покоління III+ потужністю близько 1100 МВт – дасть Енергоатому можливість забезпечувати високий рівень безпеки, надійну роботу атомної генерації, її інноваційність та дбайливе ставлення до навколишнього середовища», – прокоментував угоду голова Енергоатому Петро Котін.

Слід зазначити, що технологія AP1000 компанії Westinghouse – єдина з технологій реакторів покоління III+, ліцензована Комісією з ядерного регулювання США та в кількох країнах Європи та Азії. Чотири блоки AP1000, які вже працюють в Китаї, встановлюють рекорди за експлуатаційними характеристиками – тривалістю планово-попереджувальних ремонтів під час введення в експлуатацію і перевантаженні пального, а також за коефіцієнтом використання встановленої потужності.

WestinghouseElectricCompany є світовим лідером в ядерній енергетичній галузі і провідним постачальником продукції та технологій для енергокомпаній по всьому світу. Westinghouse побудувала перший в світі промисловий реактор з водою під тиском – в 1957 році на АЕС Шиппінгпорт в штаті Пенсільванія, США. Сьогодні в основі приблизно половини діючих атомних станцій світу лежить технологія компанії Westinghouse.

«Наш персонал надзвичайно кваліфікований і грамотний. До початку введення блока в експлуатацію персонал має бути навчений і набраний. І, безумовно, ця робота буде проведена", – пояснює генеральний директор Хмельницької АЕС Андрій Козюра про готовність його працівників працювати на американському реакторі.

«Майданчиком для будівництва нового енергоблока може стати земельна ділянка поруч із четвертим енергоблоком, будівлю якого можна використати для технічних потреб будівництва, розмістивши там допоміжні цехи, тренажер, склади тощо. Таке рішення є оптимальним і найекономічнішим: не доведеться витрачати ні час, ні кошти на переробку фундаментної частини наявного майданчика ХАЕС-4", - наголосивголова Енергоатому Петро Котін.

Щодо третього енергоблоку, то, за словами очільника Енергоатому, його добудовуватимуть за тим ТЕО, яке є і погоджено Кабміном. Передбачається будівництво по технології ВВЕР. У той же час у Westinghouseготові провести аналіз і запропонувати нам підходи для того, як найкраще це зробити з використанням того обладнання яке у нас є. Тобто не за технологією Westinghouse, а за технологією як у нас є, але з урахуванням всіх додаткових параметрах безпеки на сьогоднішній день.

У той же час слід наголосити, що при будівництві четвертого енергоблока постачання обладнання від Westinghouse - тільки реактор, все обладнання першого контуру та вся безпека, яка з ним пов’язана.

Все що знаходиться за межами реакторного відділення тобто машинний зал, турбінний зал - це все буде нашим.

За словами фахівців, американський "АР-1000" – це реактор останнього покоління з найсучаснішими технологіями та є безпечнішими за ті, що експлуатуються в Україні.

Між РБМК (чорнобильським реактором) і АР-1000 прірва часу, прірва технологій і прірва модернізацій. Рівень безпеки не в рази, а в порядки відрізняється від Чорнобиля, наголошують фахівці ядерної та радіаційної безпеки.

За словами голови Енергоатому Петра Котіна, побудова одного енергоблока займає 5 років. Так, як на третьому енергоблоці вже здійснено багато робіт, то можна вкластися в 3-4 роки. А четвертий - це 5 років. Тобто, до 2025, а може кінець 2026 року.

На будівництві блоку задіятимуть близько 6 тисяч осіб. Загалом же, за будівництва п’яти нових енергоблоків, буде створено понад 50 тисяч робочих місць.

«Колектив ХАЕС і місцева громада чекають на відновлення будівництва даних об’єктів, оскільки це дасть суттєвий поштовх для розвитку нашого регіону і держави в цілому. У нас висококваліфікований персонал, і ми, безумовно, йдемо до того, аби розпочати ці завдання з новим подихом, тому готові до спільної масштабної роботи», - наголосив Генеральний директор Хмельницької АЕС Андрій Козюра.

«Компанія Westinghouse пишається тим, що надає підтримку існуючому парку діючих українських АЕС, постачаючи свої паливо та послуги, найкращі в галузі. Ця угода ще сильніше зміцнює наші перевірені часом партнерські стосунки з Енергоатомом, – заявив президент та головний виконавчий директор компанії WestinghouseПатрікФрагман. – Це – важливий крок до наближення майбутнього України з безвуглецевою енергетикою шляхом застосування провідного світового ядерного реактора для задоволення довгострокових потреб».

І наостанок. Без сумніву, співпраця з Westinghouse має для України стратегічне значення, адже забезпечить незалежність української енергосистеми, її інтеграцію до світового ринку та диверсифікує поставки ядерного палива для своїх реакторів. Як і в усьому світі, енергоблоки українських АЕС поступово старішають, і прийде час, коли їх доведеться виводити з експлуатації. Тож треба пам’ятати, що атомні енергоблоки будуються не за один рік і для того, щоб на майбутнє зберегти потенціал української атомної генерації, потрібно вже зараз працювати над питанням заміщення генеруючих потужностей, які виводитимуться з експлуатації.