Поточна газова криза може стимулювати країни ЄС шукати, як знизити залежність від Росії — Олена Павленко

Громадське радіо

Гостя — президентка аналітичного центру DiXi Group Олена Павленко.

Олена Павленко: Те, що ми бачимо через, це комплекс мов, коли Росія грає постачаннями свого газу в ЄС, зростання конкуренції (хто купить газ: країни Азії чи ЄС), це відновлення економіки в багатьох країнах і збільшення попиту на газ, який поки що важко забезпечити. У результаті, ці ціни дуже швидко ростуть. Хоча, за останніми даними, газові сховища в ЄС заповнені зараз більше, ніж на 75%. Тобто, сказати зараз, що сховища порожні, ЄС повністю замерзне — ні, не можна.

Але так, такі маніпуляції призводять до стрімких цін.

Чому так сильно реагує на маніпуляції Росії ЄС? Бо країни ЄС забули про свій принцип, який каже, що не можна бути залежними від кожного джерела постачання газу більше ніж на 30%. Дуже довго це правило в ЄС ігнорувалося.

Зараз ЄС залежить від імпорту газу на 90%, і 40% поставок йде з Росії.

Зараз в ЄС стратегічно обговорюється те, що можливо в майбутньому вони створюватимуть стратегічні запаси газу, щоби додати гнучкості в перемовинах з постачальниками. Українська газові сховища можуть бути для Європейського Союзу надзвичайно корисним інструментом. Бо саме в них сона зберігати стратегічний запас газу і дуже швидко його застосовувати при потребі.

Україна попереджала про це з 2017 року, але завжди знаходилися голоси, які казали, що «з російськими компаніями працювати дуже надійно».

Я підозрюю, що російська сторона вважає, що ЄС налякається і піде на поступки, наприклад, почне підписувати довгострокові контракти, запускати «Північний потік-2», піде на всі умови. Але, Мені здається, що багато країн ЄС, і, у тому числі, Єврокомісія якраз думатимуть про протилежне. Вони будуть думати: «ми побачили свою залежність від Росії, як нам від неї відійти?».

Я думаю, що Франція і Італія, які насправді довгий час не дивилися на те, що відбувається з «Північним потоком-2», зараз почнуть розуміти, наскільки домовленості з РФ в одній точці може зрикошетити для інших країн-членів ЄС.

Повністю розмову слухайте у доданому аудіофайлі